MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Češi vyhráli na úvod nad Slováky 3:2 p.p.

článek

Český národní tým vstoupil do turnaje pikantním utkáním se Slovenskem, díky vítězství prodloužil ojedinělou sérii – Češi neprohráli úvodní zápas mistrovství světa již dvacet jedna let. Negativem duelu je zranění obránce Romana Poláka, který kvůli problémům s ramenem nedohrál.

Obě mužstva nastoupila ve stejných dresech, které oblékala na olympijských hrách. Vcelku slušně zaplněná hala s jasnou převahou slovenských fanoušků sledovala aktivní začátek utkání. Jako první výrazněji ohrozil Laca Hertl, slovenský brankář jeho pokus pokryl. Slováci si úvodní velkou šanci připsali ve vlastním oslabení, kdy se dostal do úniku Viedenský, kvůli faulu Němce však nestihl zakončit. Pak měli více ze hry Češi, kteří si dobrým pohybem vynutili další přesilovku, v níž v čase 6:24 prudkou střelou překonal Laca Ondřej Němec - 1:0. Národní mužstvo mohlo vzápětí zvýšit, velkou šanci si vytvořil především Novotný, velmi dobře se prezentovala také Sobotkova formace s Jágrem na křídle. Slováci znovu zahrozili až v deváté minutě, kdy se Saláka snažil překonat Šatan, střeleckou převahu ale nadále měla česká reprezentace. Naši východní sousedé byli nebezpeční až ke konci třetiny, když hráli v početní převaze, Salák ovšem příležitost Nagyho chytil, pokryl i střelu Mikúše a dorážku Tatara. Před přestávkou si ještě Češi vytvořili velký tlak umocněný přesilovou hrou, skóre se ale neměnilo.

Do druhého dějství vstoupili čeští hokejisté ofenzivou, tu však ukončila přesilovka Slováků. Salák v ní nemusel ani jednou zasahovat, těsně po návratu vyloučeného Petružálka na led ale inkasoval, v čase 25:17 nastřelil puk na bránu Michel Miklík a puk skončil až v síti – 1:1. Ani český tým v následné početní převaze nezaměstnal Laca, naopak z protiútoku mohl skórovat Tatar. Na ledě se následně začalo přitvrzovat, čeští hráči oproti první třetině lehce polevili ve svých snahách, Slováci ovšem přidali na důrazu a čím dál častěji se dostávali před Saláka. Ten pokryl nebezpečnou akci Mikúše, který se vytočil zpoza brány, zlikvidoval také přečíslení dvou na jednoho. V čase 35:45 už soupeř českou pasivitu potrestal, po perfektní přihrávce Miklíka se dostal ke střele z voleje Marek Viedenský a zakončil přesně – 1:2. Národní tým pak zvýšil aktivitu, všechny pokusy ale končily na výstroji pozorného Laca.

Třetí třetinu začali lépe Češi, po střele Červenky si velké příležitosti vypracovali Kovář a Sekáč, Laco ale nadále odolával. Slovenský brankář si rozhodně nemohl stěžovat na nedostatek práce, protože jeho tým prakticky pouze bránil. České národní mužstvo se nastěhovalo do útočného pásma a ostřelovalo Laca ze všech pozic, v obrovské šanci byl Novotný po přihrávce Petružálka, netrefil však poskakující puk. Slováci se do ofenzivy vůbec nehrnuli, pouze trpělivě čekali na chyby soupeře. Málem tak dokázali využít toho, že obránce Ševc ztratil ve středním pásmu hůl, situaci musel vyřešit až Salák. Ofenzivní snahy české reprezentace přerušil v 53. minutě faul Vitáska, který slovenští hokejisté ale nepotrestali. Národní mužstvo se těžko propracovávalo do vážnějších šancí, nakonec se to ale povedlo a v čase 57:53 vyrovnal Jaromír Jágr po skvěle načasované přihrávce Němce – 2:2. Další branka už v základní hrací době nepadla.

Prodloužení začali Slováci opatrně, pokračovali ve své hře ze třetí třetiny. Čeští reprezentanti se naopak prezentovali útočným stylem a to jim vyneslo vítěznou branku z hole Jakuba Klepiše v čase 62:50.

Další utkání sehraje český tým v neděli od 19:45 proti Švédsku.