MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Česká republika přivítá jubilejní desáté MS

článek

V letošním roce se podesáté v historii odehraje na českém území mistrovství světa v ledním hokeji. Drtivou většinu předchozích šampionátů, konkrétně osm, hostili Češi ještě se svými slovenskými bratry v rámci společného státu. A je nutné uznat, že se jim při nich velmi dařilo, neboť na všech ukořistili nějaký cenný kov. V posledním případě, kdy v roce 2004 přichystali MS sami, i přes výborné úvodní výkony vypadli ve vyřazovací části.

Bronzové meziválečné období

Mezi světovými válkami se v Československu konala dvě mistrovství světa. Vůbec první na našem území mohli diváci shlédnout v roce 1933 v Praze, kdy českoslovenští hokejisté vybojovali bronzové medaile. Zaostali pouze za tehdy těžko porazitelnými celky z Kanady a USA. Další medailový úspěch si Československo připsalo až na mistrovství světa v roce 1938 několik měsíců před podepsáním Mnichovské dohody, kdy mu k bronzu pomohlo znovu domácí prostředí. I tentokrát před ním skončila Kanada, avšak na stříbrné pozici se umístila Velká Británie. Pikantností tohoto MS byl souboj o třetí příčku, v němž se hráči Československa střetli s nacistickým Německem, které ho ještě v témže roce obsadilo.

Boje se SSSR

První mistrovství světa po Druhé světové válce bylo v roce 1947 v režii Československa. A to nejen v té pořadatelské, ale i v té výsledkové, neboť československý tým získal zlaté medaile, své první v historii. V roce 1959 přichystalo mistrovství světa hned osm československých měst. Od šedesátých let až do konce osmdesátých na hokejové scéně dominoval Sovětský svaz, avšak místy si nakrátko trůn uzmul i československý tým. Dvakrát se to přitom povedlo v Praze. Nejprve v roce 1972, kdy si Československo došlo pro zlato po suverénní jízdě, při níž z celkových dvaceti bodů ztratilo jeden jediný za remízu se SSSR. Následně si další domácí titul českoslovenští hokejisté vybojovali na mistrovství světa v roce 1985. Ze základní části sice postupovali až ze 4. místa, ve finálové skupině však všechny své silné protivníky – Kanadu, SSSR, USA – zdolali, a obsadili tak nakonec zlatou pozici.

Jediný domácí turnaj bez medaile

Rok 1992 se nenesl pouze ve znamení rozpadu ČSFR, ale jednalo se i o dosud poslední světový šampionát, na jehož pořádání se Česká a Slovenská republika podílely společně. Hokejisté pod vedením Ivana Hlinky se postarali o velmi sympatické rozloučení, které mělo bronzový nádech. Výsledek mohl být ještě lepší, pokud by se v semifinále povedlo zdolat Finsko, avšak severský soupeř nakonec zvítězil 3:2 po samostatných nájezdech. Své první samostatné mistrovství světa uspořádala Česká republika v roce 2004, kdy si šampionát rozdělily Praha a Ostrava. České mužstvo v základní i osmifinálové skupině nedalo svým soupeřům šanci a neztratilo ani bod. Zaváhání přišlo až v tu nejnevhodnější dobu – ve čtvrtfinále. Soupeřem českého výběru bylo USA, a přestože svěřenci trenérů Lenera, Růžičky a Stavjani si vypracovali dvougólový náskok, nakonec padli 2:3 po dramatických nájezdech, v nichž rozhodlo jedno přesné zakončení.  

Jak si povedou čeští hokejisté Mistrovství světa 2015 v Praze a Ostravě? Navážou na předchozí československé medailové úspěchy, zopakují solidní umístění, které se podařilo před jedenácti lety, nebo totálně propadnou? To se dozvíme již za dva měsíce.

Mistrovství světa v ČR, ČSFR a Československu (v závorce je umístění domácího týmu):

1933 – Praha (3. místo)
1938 – Praha (3. místo)
1947 – Praha (1. místo)
1959 – Praha, Bratislava, Brno, Ostrava, Plzeň, Kladno, Kolín, Mladá Boleslav (3. místo)
1972 – Praha (1. místo)
1978 – Praha (2. místo)
1985 – Praha (1. místo)
1992 – Praha, Bratislava (3. místo)
2004 – Praha, Ostrava (5. místo)