MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Francie se postarala o první senzaci

článek

Jediným nečekaným výsledkem úvodního dne šampionátu se stala výhra Francií nad Kanadou po nájezdech. Rusové a Američané potvrdili role favorita.

Skupina A

Prvními týmy, které se představily na ledě haly Čižovka při ostrém zápasy, byly Francie a Kanada. Kanaďané vstupovali do utkání v pozici jasného favorita, a ačkoliv měli více ze hry, bylo na nich vidět, že se širokým evropským kluzištěm se ještě dostatečně nesžili. Toho dokázali Francouzi využít a v 18. minutě v přesilovce šli do vedení. Tým ze zámoří ale dokázal rychle odpovědět a 15 vteřin před koncem úvodní třetiny vyrovnal. I ve druhém dějství dokázala Francie držet se soupeřem krok, na začátku třetí části mohla jít znovu do vedení, nevyužila však dvojnásobnou početní výhodu. Krátce po ní naopak otočili vývoj zápasu Kanaďané, za dvě minuty ale bylo vyrovnáno na 2:2. Utkání nakonec rozhodovaly nájezdy, v nich hráči s javorovými listy ani jednou neuspěli. Francie překvapivě vyhrála nad Kanadou 3:2 po samostatných nájezdech. Hráči ze země galského kohouta byli velkým překvapením již na minulém šampionátu, kde dokázali porazit Rusko.

Skupina B

Debakl obhájců stříbra z loňského mistrovství světa začali Rusové již po třinácti vteřinách hry. Švýcaři pak doplatili na nedisciplinovanost a v 7. minutě už prohrávali 0:2. Sborná svého soupeře téměř k ničemu nepustila, vytvářela si velký tlak a ještě před přestávkou znovu zvýšila. Také ve druhé třetině měli hráči Ruska jasnou převahu, kterou korunovali čtvrtým gólem. Postupně se osmělovali i Švýcaři, jejich šance ale končily na ruském brankáři. Ani aktivní vstup do třetí části nepřinesl pro hráče s helvétským křížem zlepšení stavu, sborná se už nehnala do útoku a hlídala si komfortní náskok. Rusko nakonec porazilo Švýcary 5:0 a pokračuje ve snahách napravit dojem ze zpackané olympiády.

Další výprask byl k vidění v utkání USA s  Bělorusy, Američané dali domácím velkou lekci z produktivity – z 25 střel vsítili šest branek, Bělorusko z 21 pouze jednu. Domácí měli aktivní vstup do zápasu, ve druhé polovině třetiny už ale dominovali hráči ze zámoří, kteří šli ve 13. minutě do vedení. Mužstvo USA rozhodlo o své výhře v závěru druhé třetiny, kdy během tří minut dalo tři góly. Bělorusové dokázali skórovat těsně před přestávkou, jednalo se spíš ale o čestnou branku. Ve třetím dějství už Američané především bránili a hrozivý výsledek dokonali v závěru hrací doby v přesilovkách. Bělorusko jasně podlehlo týmu USA 1:6.