MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Příprava na MS jde jako na drátkách

článek

Nový kouč, nový tým. A nové výsledky. Růžičkův výběr doposud odehrál v přípravě čtyři utkání – Dánsko porazil 2:0 a 4:0, Norsko znemožnil ve dvojzápase 5:1 a 6:2.

Je jasné, že příprava se musí brát s rezervou. Navíc Dánsko a Norsko rozhodně nepatří mezi ty nejsilnějí týmy. Ale... za Hadamczikova období šlo o soupeře, které vždy nepříjemně kousaly a které dokázaly českému týmu na velkých turnajích sebrat mnoho důležitých bodů. Vztahovala se na ně oblíbená poučka bývalého trenéra, že „není slabých soupeřů“. A kromě toho, Norové nastoupili do zápasů přípravy ve složení hodně podobnému tomu, které uvidíme na MS v Bělorusku. Český výběr tvořený celou řadou nováčků a mladých hráčů by měl v následujících dnech a týdnech ještě projít drastickými změnami... nebo ne?

Experimenty by mohly přinést úspěch

"Hrajeme s obrovskou chutí a hráčům není moc co vytknout,“ kroutil nevěřícně hlavou po těchto čtyřech utkáních trenér Růžička. Zřejmě ani on sám tak hladký průběh přípravy nečekal. Pro kouče je taková situace paradoxně velice těžká – u přípravy se počítá s tím, že v některých fázích bude tým dobrý, v jiných slabší, někteří hráči zazáří a některé bude třeba z týmu vyřadit, aby uvolnili místo oporám, jež momentálně hrají důležitá utkání v prestižních evropských hokejových ligách nebo v NHL.

Ale co dělat s týmem, který funguje bezvadně na všech frontách? Které hráče odepsat, když prakticky všichni hrajou s nadšením a vysokým nasazením a mají touhu předvést své schopnosti na mezinárodní scéně?

Nelehké škrty

Trenér Růžička musel s těžkým srdcem udělat první kroky. Z kádru, který původně čítal přes třicet jmen, musel škrtnout obránce Michala Gulašiho a útočníky Romana, Pohla, Vincoura a Svačinu. Pro některé z těchto hráčů je to docela krutá rána. Ondřej Roman zahrál skvěle zejména proti Dánům, kde vstřelil dva góly. K jeho smůle si ale zranil kotník, což sice není nijak vážné zranění, ale ve velké konkurenci hráčů to pro něj znamená zřejmě definitivní stopku. Mladý Tomáš Vincour zase před rokem ukončil slibně se rozvíjející kariéru v zámoří a přijal nabídku ruské Kazaně, mimojiné i proto, aby byl více na očích reprezentačním koučům. Pořádnou šanci mu nyní dal Růžička a Vincour se mu za ni odměnil svým premiérovým reprezentačním gólem proti Norům. Na vysněné mistrovství světa se přesto ale nepodívá.

Bude záležet na zájmu z NHL

Ostatní hráče čeká ještě několik přípravných zápasů. Během nich budou jistě dychtivě sledovat zájem nebezpečných „konkurentů“ na jejich pozice v sestavě, především z řad hráčů pražského Lva, extraligových družstev Zlína a Komety Brno a hlavně z klubů NHL. Protože ale letos hokejisté ze zámoří nejeví moc velký zájem o reprezentování – jistou posilou je zatím stále pouze Hudler – mohli bychom se na MS těšit na mnoho nových tváří.

Třeba je to právě to, co český hokej potřebuje jako sůl.