MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Čechy před MS 2015 prověří dvojzápas v Norsku

článek

Mistrovství světa v hokeji 2015 se nezadržitelně blíží a česká reprezentace vyhlíží svá úvodní střetnutí v rámci Euro Hockey Challenge. Svěřenci trenéra Růžičky se dvakrát za sebou představí na ledě Norska. Svého severského soupeře vyzvou nejprve v pátek 3. dubna, na den později je naplánována odveta.

České národní mužstvo aktuálně čítá třicet hráčů, mezi kterými by se již nyní dala najít jména, s nimiž by kouč Růžička mohl počítat na nadcházející MS v hokeji 2015. V utkání s Norskem však bude český lodivod zřejmě experimentovat, což se projeví nasazením mladších hokejistů. Z brankářů by tak mohli dostat šanci bývalý mládežničtí reprezentanti Matěj Machovský a Jan Lukáš. Machovský si v letošní sezóně upevnil pozici v brance Plzně, Lukáš pendloval mezi extraligou a první ligou, když nastupoval za týmy Sparta Praha a Kladno. V obou mužstvech však mladý olomoucký odchovanec předváděl velmi dobré výkony.

Z obránců budou své naděje na možnost účastnit se mistrovství světa živit plzeňští Vojtěch Mozík a Jakub Jeřábek, součástí českého celku jsou i královéhradečtí beci Bohumil Jank a Martin Pláněk. O své místo v útočných řadách bude bojovat Petr Pohl, kterému se letos velmi dařilo. V německém mužstvu Eisbären Berlín si v dvaapadesáti duelech připsal pětačtyřicet bodů za jednadvacet branek a čtyřiadvacet asistencí.

Trenér Růžička kromě příprav na nejbližší duely před mistrovstvím světa sleduje i zdravotní stavy hráčů, které zařadil do svého reprezentačního celku. Ze zranění se již zotavil Vladimír Sobotka, brzy by se měl doléčit i Miroslav Blaťák. Pozornost českého kouče se však také samozřejmě zaměřuje na hokejisty v NHL. Philadelphia ztratila už i teoretickou možnost proniknout do play-off, takže národní mužstvo by mohl posílit nejproduktivnější Čech zámořské soutěže Jakub Voráček.

Pětadvacetiletý forvard Letců však určitě nemusí být jedinou posilou z americko-kanadské soutěže. Mimo to v české extralize dosud bojují čtyři nejlepší celky probíhajícího ročníku, z nichž by některé mohly svými hráči doplnit reprezentaci. Kdo se dostane na letošní MS v hokeji 2015 v Praze a Ostravě je tak stále otevřené.

Aktuální sestava české reprezentace před MS

Brankáři: Jakub Kovář (Jekatěrinburg, KHL), Jan Lukáš (HC Sparta Praha/Rytíři Kladno), Matěj Machovský (HC Škoda Plzeň).

Obránci: Miroslav Blaťák (Omsk, KHL), Petr Čáslava (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice), Bohumil Jank (Mountfield HK), Jakub Jeřábek (HC Škoda Plzeň), Jan Kolář (Vladivostok, KHL), Jakub Krejčík (Örebrö, Švédsko), Vojtěch Mozík (HC Škoda Plzeň), Jakub Nakládal (Turku, Finsko), Filip Novák (Dynamo Moskava, KHL), Martin Pláněk (Mountfield HK), Petr Zámorský (Örebrö, Švédsko).

ÚtočníciTomáš Filippi (HC Bílí Tygři Liberec), Jan Kovář (Magnitogorsk, KHL), Petr Koukal (Jokerit Helsinky, KHL), Jakub Lev (HC Škoda Plzeň), Jiří Novotný (Jaroslavl, KHL), Petr Pohl (Eisbären Berlín), Lukáš Radil (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice), Ondřej Roman (HC Vítkovice Steel), Martin Růžička (Čeljabinsk, KHL), Dominik Simon (HC Škoda Plzeň), Radek Smoleňák (MODO, Švédsko), Vladimír Svačina (HC Vítkovice Steel), Vladimír Sobotka (Omsk, KHL), Jakub Valský (HC Bílí Tygři Liberec), Martin Zaťovič (Toljatti, KHL), Tomáš Zohorna (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice).

Hlavní trenér: Vladimír Růžička.
Asistenti: Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.