MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Češi na MS dál neporaženi, tentokrát to odnesli Švédové

článek

Ani nepříznivý stav 2:0 ve prospěch Švédska po první třetině nepoložil české hokejisty, kteří po výborném výkonu otočili skóre a radují se ze třetí výhry na turnaji. Dvěma parádními góly se blýskl útočník Michal Birner, který rovněž zaznamenal vítěznou branku důležitého duelu.

Zápas pro český výběr nezačal příliš dobře, už po padesáti vteřinách se museli hráči v červených dresech bránit první přesilovce Švédů. Vůjtkovi svěřenci si však s náročnou situací skvěle poradili. V osmé minutě však přišla velká chyba při střídání, čehož si rozhodčí okamžitě všimli a poslali český tým znovu do oslabení, které již hokejisté tří korunek potrestali. Wennbergovu ránu tečoval Robert Rosen a Fracouz se jen bezmocně ohlédl. Češi dostali rovněž k dispozici dvě přesilové hry, využít však nedokázali ani jednu. Druhá početní výhoda se českému celku vůbec nepovedla. Osm sekund před koncem úvodní periody skóroval ve vlastním oslabení Martin Lundberg a Vladimír Vůjtek tak nemohl být s výkonem svých svěřenců po první části spokojen.

Do druhého dějství vstoupil tým kolem kapitána Plekance zcela rozdílně. Na hráčích bylo vidět, že se chtějí rychle vrátit do zápasu a udělat početnému davu českých fanoušků radost. To se povedlo po necelých čtyřech minutách, kdy po šikovné Červenkově přihrávce zpoza brány snížil David Pastrňák. Vyrovnání přišlo v osmatřicáté minutě. Parádní teč Jana Kováře znamenala vyrovnání skóre na 2:2. Aby národní tým vynahradil fanouškům zpackanou první třetinu co nejlépe, přidal ještě třetí gól. V oslabení se rozjeli Michal Řepík s Michalem Birnerem na jediného obránce, druhý jmenovaný vzal celou situaci na sebe a otřel o břevno třetí gól českého týmu, který musel posvětit ještě videorozhodčí.

Třetí třetinu odstartovali hráči s českým znakem na prsou stejně aktivně jako tu druhou, z velkých šancí ale nedokázali navýšit jednobrankové vedení. Česká obrana působila sebejistým dojmem a vše korunoval výtečný Pavel Francouz, který odolával švédským pokusům. V pětapadesáté minutě přišla další velká chvíle Michala Birnera, který vybojoval kotouč ve středním pásmu, udělal šikovnou kličku a zamířil přesně pod víko Markströmovy klece. Česká reprezentace udržela dvougólové vedení i přes dlouhou hru bez brankáře a na Mistrovství světa v Moskvě je stále neporažena.

Ohlasy po utkání:

Jan Kovář: Zápas se nám povedl. Je skvělé Švédy porazit, protože se nám to dlouho nepodařilo na velké akci, ale stále je začátek turnaje takže jedeme dál. Můj vyrovnávací gól byla hlavně parádní akce od Kuby Jeřábka, který mě výborně našel.

Richard Jarůšek: Pocity po výhře jsou dobré, ale zápas jsme začali špatně, prohrávali jsme a neměli jsme pohyb. Po přestávce jsme si něco řekli a šli jsme do toho úplně jinak. Hráli jsme dobře do těla, naše lajna se snažila vymyslet něco navíc, chodit do soubojů. Nevyužité šance mě mrzí, ale není to tak hrozně, naštěstí jsme vyhráli.

Vladimír Vůjtek: Dnešní zápas byl hodně podobný, jako zápas proti Lotyšsku, pouze s jedním rozdílem. Vše bylo naopak. S Lotyši jsme měli dobrý start a po první třetině jsme nehráli tak dobře a nakonec jsme utkání vybojovali až v prodloužení. Dnes jsme ve druhé třetině Švédy zatlačili a šli jsme do nich. Jsme velice rádi za tři body.

Švédsko – Česko 2:4 (2:0, 0:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 10. Rosen (Gustaffson, Wennberg), 20. Lundberg (Sjögren) – 27. Pastrňák (Červenka, Jeřábek), 34. Kovář (Jeřábek, Birner), 38. Birner, 55. Birner. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. V oslabení: 1:1. Střely na bránu: 28:33Diváci: 7780.

Česká sestava: Francouz (Furch) – Jeřábek, Jordán, Kolář, Šimek, Kempný, Kundrátek, Doudera – Červenka, Plekanec (C), Patrňák – Birner, Kovář, Řepík – Kašpar, Zohorna, Kousal – Filippi, Koukal, Jarůšek – Zaťovič.