MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Češi na MS končí, v nájezdech podlehli Američanům

článek

Velmi vyrovnaná čtvrtfinálová bitva mezi Českem a Amerikou se natáhla na nejdelší možnou dobu. Stav utkání sice ve vlastním oslabení při trestném střílení otevřel Zohorna, mladý Matthews ale srovnal v úvodu prostřední části krok a od této chvíle se hrála na góly vyrovnaná partie. Rozhodly až nájezdy, ve kterých zvítězili Američané, jedinou trefu zařídil Auston Matthews.

Do utkání vstoupily oba celky opatrně, nikdo se nehnal do zbytečných šancí. Američané si dokázali vytvořit krátký tlak, ze kterého ale nakonec český mančaft vybruslil bez úhony. V první přesilovce si Češi nepřipravili gólovou šanci, zakrátko se málem radovali hokejisté USA, Murphyho pokus od modré o kousek přeletěl vrchní tyč Furchovy brány. Slibné šance byly i k vidění na druhé straně hřiště. Hráči Spojených států svoji první přesilovou hru nezvládli dle představ. Po minutě se do brejku dostal Tomáš Zohorna, který byl faulován a v následném trestném střílení otevřel skóre utkání střelou nad pravý beton Kinkaida. Český tým dostal další možnost početní převahy, kterou si přenesl do následného dějství. 

Druhá třetina vyšla lépe pro soupeře národního týmu Česka. Po skončení oslabení se před branku natlačil s pukem Auston Matthews, který si udělal dostatek místa k zakončení a srovnal tak stav utkání. Výběr Vladimíra Vůjtka se dále tlačil do šancí a usilovně tlačil na americkou bránu. Roman Červenka mohl nejprve tečovat puk do brány před Kinkaidem, poté při úniku, ani jednou se tento útočník neprosadil. Horko bylo ale i u české brány, zejména když Foligno trefil břevno za Furchem. Závěr periody nabídl brejk Radka Faksy, proti němu si ale vyjel gólman USA a znemožnil tak jeho akci.

Poslední dějství načal dvouminutový trest Kempného. Američané se ale nedokázali prosadit. Posléze se do zakončení dostal Zaťovič a následně zajel až do brankáře, za což inkasoval dvě minuty na trestné lavici. I tentokrát se česká družina ubránila a dále bojovala o postup dál na MS 2016. Deset minut před koncem číhal Pastrňák před brankou na Červenkovu nabídku, tentokrát se ale rodák z Havířova neprosadil. Početní převahu hrála i Česká republika, špatné střídání Američanů však potrestáno nebylo a zápas se přehoupl do prodloužení.

Desetiminutové prodloužení otevřel rychlou střelou do Kinkaida Červenka, za krátko se do slibné šance prokličkoval americký útočník, odkud neposlal svůj tým do semifinále. Velkou možnost vyhrát dostali hráči USA, když Zohorna dostal dvě minuty za napadení. Těžké oslabení Češi dokázali přečkat bez úhony. Půl minuty před koncem nastavené hrací doby měl na holy gólovou šanci Wideman, který ale přestřelil Furchovu klec. Na slovo tedy přišly samostatné nájezdy.

V dovednostní soutěži se radovali Američané, když nejprve Kašpar neproměnil svoji kličku a záhy Matthews překonal jako jediný Furcha.

Český sen o medaile se tak bohužel rozplynul a pro národní tým Česka letošní MS 2016 končí.

John Hynes: "Jsme rádi, že jsme vyhráli a máme příležitost jít dál. Český tým hrál velmi dobře a bylo těžké ho porazit. Hráči obou celků hráli s velkým nasazením a disciplinovaně. Doufám, že budeme v našem výkonu pokračovat."

Vladimír Vůjtek: "Především gratuluji USA k vítězství. Prvních deset minut naší hry bylo hodně nervózních. Po deseti minutách jsme se zlepšili, měli jsme pár možností a jednu jsme proměnili. Je však hodně těžké vyhrát zápas když dáte pouze jeden gól. Rád bych poděkoval všem hráčům za odvedenou práci. Byli jsme v základní skupině velice dobří a v žádném zápase jsme neodešli bez vstřeleného gólu, bohužel jsme prohráli nejduležitější zápas a to tento."

Tomáš Plekanec: "Rozhodlo, že jsme nedokázali dát góly. Měli jsme několik šancí, bohužel jsme jich nevyužili. Všichni jsme na ledě podali maximální výkon, nájezdy jsou potom už loterie. Kluci předvedli skvělé výkony, určitě mají šanci se prosadit i v NHL. "

 

Česko - USA 1:2sn (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 16. Zohorna (TS) – 22. Matthews (Vatrano, Wideman), rozh. náj. MATTHEWS

Sestava ČR: Furch (Francouz) – Jeřábek, Jordán, Kolář, Šimek, Kempný (A), Kundrátek, Doudera – Červenka (A), Plekanec (C), Pastrňák – Birner, Kovář, Řepík – Kašpar, Zohorna, Kousal – Zaťovič, Faksa, Filippi – Koukal.

Vyloučení: 6:6. Využití: 0:0. Střely na bránu: 32:28. Diváci: 7853.