MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Češi sehráli s Kanadou vyrovnanou partii, přesto padli

článek

České mužstvo se ve svém třetím zápase na mistrovství světa střetlo s hvězdným celkem Kanady, proti němuž se chtělo vytáhnout. A přestože bylo velmi důstojným soupeřem, odneslo si porážku o tři branky.

Začátek zápasu mezi českým a kanadským výběrem připomínal duel Růžičkova týmu se Švédskem. Nejprve si Češi vytvořili tlak, z něhož pramenilo několik vyložených šancí, avšak ani jednu neproměnili. Jakmile se však do vážnějšího útočného výletu vydala Kanada, byl z toho gól. Jordan Eberle zpoza branky hbitě zasunul puk mezi tři tyče, Pavelcovo přesunutí přišlo pozdě.

Poté se hra odvíjela ve velmi svižném duchu, akce se střídaly na obou stranách, další branka ale přišla až v poslední minutě úvodní třetiny. Eberle perfektně přes brankoviště přenesl kotouč z jedné strany útočného pásma na druhou, kde číhal Taylor Hall, na jehož zakončení byl Pavelec krátký. Česká reakce byla pohotová, o dvacet sekund později Kanada vedla znovu jen o jednu branku. Kovářovu střelu tečoval mimo Smithův dosah Martin Erat.

V prostředním dějství se i přes pokračující aktivitu obou mužstev dlouho čekalo na další trefu. Ta nakonec přišla v 36. minutě, kdy Simonovu střelu z pravého kruhu výtečně usměrnil za Smithova záda Martin Zaťovič. Česká radost však trvala jen necelé dvě minuty. Vyhození Růžičkova celku zastavil na modré Toffoli, který se pak protlačil i k zakončení, z něhož těžil Sean Couturier. Jeho teč byla nad Pavelcovy síly.

Naděje českého týmu na případné srovnání poklesla ještě více v poslední dvacetiminutovce, v níž se poměrně rychle prosadil z přesilové hry Tyler Seguin. Střelecký prach kanadského výběru však ještě nebyl vyčerpán, o jeho pátý přesný zásah se znovu v početní výhodě postaral po skvělé příhře Sidney Crosby, pro něhož nebyl problém dopravit puk do odkryté svatyně.

Češi se z třígolového náskoku soupeře nepoložili a dále se snažili zdramatizovat utkání. Jejich snaha slavila úspěch necelé tři minuty před koncem třetiny. Vladimír Sobotka se v mezikruží dlouho s pukem nemazlil a i přes pětici protihráčů umístil kotouč pod horní tyčku. Následně se mužstvo ze srdce Evropy v šesti snažilo dotáhnout na rozdíl jediného gólu, ovšem místo toho samo inkasovalo. Ze středního pásma poslal puk do prázdné brány Taylor Toffoli. Česká republika tak podlehla Kanadě 3:6.

Ohlasy po utkání:

Jakub Voráček: V obraně máme trošičku „šmatlajz“, ale zaplaťpánbůh, že se nejednalo o čtvrtfinále. Máme tak ještě čas, abychom to napravili. Snad se nám to povede. Puk musí v našem obranném pásmu rychle létat od hokejky. Bylo totiž vidět, že Kanada je hodně vyspělá. Když uděláte chybu, ona ji hned ztrestá.

Martin Zaťovič: Když vstřelím gól, bohužel se prohraje. Byla škoda, že jsme nedokázali na konci druhé třetiny udržet vyrovnaný stav. Mohli jsme pak třeba Kanadu potrápit více. Zatím jsme vždy začali špatně, i s Lotyšskem. Jakmile se prohrává, těžko se to dotahuje. Když jsme se tentokrát dotáhli, zlomilo se to proti nám.

Kanada – Česká republika 6:3 (2:1, 1:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 5. Eberle (Duchene, Ekblad), 20. Hall (Muzzin, Eberle), 38. Couturier (Toffoli), 43. Seguin (Hall, Barrie), 51. Crosby (Giroux), 59. Toffoli (O´Reilly, Mackinnon) – 20. Erat (Kovář, Jágr), 36. Zaťovič (Simon, Kolář), 58. Sobotka (Voráček).

Vyloučení: 5:7; Využití: 2:0; V oslabení: 0:0; Střely na bránu: 38:25; Diváci: 17 383.

Sestava Česka: Pavelec – Hejda, Němec, Kolář, Nakládal, Čáslava, Jordán, Krejčík – Červenka, Sobotka, Voráček (C) – Jágr, Kovář, Erat – Hertl, Novotný, Smoleňák – Zaťovič, Koukal, Simon.