MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Češi ustáli závěr, proti Švýcarům berou tři body

článek

Na hokejisty, kteří reprezentující Českou republiku na Mistrovství světa v Moskvě, nečekal v posledním utkání skupiny A žádný lehký úkol. Švýcaři potřebovali pro postup do čtvrtfinále nutně získat tři body, Češi chtěli bodovat, aby se nemuseli stěhovat na jeden zápas do Petrohradu. Nakonec hokejisté se lvem na hrudi zvládli infarktový závěr utkání, připsali si tři body do tabulky a končí na prvním místě moskevské skupiny a dopřáli tak Vladimíru Vůjtkovi pěkný dárek k jeho narozeninám.

První třetina poledního utkání moskevské skupiny A začala drtivým českým tlakem. Hned tři formace se stihly protočit v úvodním náporu, kdy Švýcaři nemohli dostat puk ze svého pásma. Z prvního gólu se přesto radovali soupeři Vůjtkových svěřenců. Po chybě v obraně se v samostatném úniku ocitl Denis Hollenstein a našel mezírku mezi Francouzovými betony. Tři minuty před koncem úvodního dějství putoval kotouč v přesilové hře po ose tří Michalů, načež Michal Birner tečoval šikovně bruslí puk do brány Berry a vyrovnal stav utkání.

Za nerozhodného stavu odstartovala druhá perioda mezi Českem a Švýcarskem. Necelých pět minut po zahájení prostřední dvacetiminutovky se parta kolem kapitána Tomáše Plekance mohla radovat poprvé v utkání z vedení. Lukáš Kašpar byl v samostatném úniku faulován a rozhodčí neváhal nařídit trestné střílení, se kterým si zkušený nájezdník jako vždy poradil. Střelou mezi betony zajistil českému týmu druhou branku. Švýcaři si vytvářeli nebezpečné akce a zejména v přesilové hře se měl Pavel Francouz co otáčet, žádný z kotoučů si ale cestu za jeho záda nenašel.

Třetí dějství nabídlo hokejovým příznivcům v Moskvě hned šest branek! Nejprve odskočili hráči se lvem na hrudi do dvougólového vedení zásluhou Martina Zaťoviče, který obral švýcarského obránce po buly o puk a pod lapačku Berry zvýšil začátkem třetí třetiny na 3:1. Švýcaři se však brzy dostali na dostřel. Simon Moser dorazil za Francouzova záda střelu od modré, kterou vyslal du Bois. Dvoubrankové vedení vrátil Čechům v padesáté minutě Tomáš Zohorna a při dlouhé závěrečné hře bez brankáře zvýšil na 5:2 přes celé kluziště Michal Jordán. Svěřenci Patricka Fischera ale ani tak nesložili zbraně a zdramatizovali utkání. Nejprve se trefil minutu po Jordánově gólu Noah Schneeberger a šestadvacet sekund před závěrečnou sirénou snížil na rozdíl jediného gólu Sven Andrighetto. Vyrovnat se však už hráčům s helvétským křížem na hrudi nepodařilo. Do čtvrtfinále na úkor Švýcarska putují Dánové.

Ohlasy po utkání

Patrick Fischer: Gratuluji panu Vůjtkovi k narozeninám a k vítězství. Hodně jsme chtěli vyhrát, ale Češi byli silní, hlavně v první třetině jsme to měli hodně těžké, ale šli jsme do vedení. Ve druhé třetině jsme začali hrát lépe, měli jsme šance, ale Češi otočili skóre. Ve třetí třetině jsme dostali gól na 3:1, chtěli jsme bojovat do konce, hráči udělali maximum, ale nevyšlo to.

Vladimír Vůjtek: Konec byl od nás neprofesionální, dostali jsme dva góly, meli jsme přesilovky a měli jsme to uhrát v klidu, ale kluci z jistoty prvního místa trošku znervózněli když zjistili, že se to může ještě obrátit. Je úleva, že v Moskvě zůstáváme, pětihodinová cesta vlakem by byla komplikace. My jsme hráli v první třetině skutečně dobře, měli jsme hru v moci. První přesilovka nám vyšla a krom úseků ve druhé části jsme hráli celkově lépe.

Michal Kempný: To co se stalo na závěr se příště už nesmí stát. Může nás to stát důležité zápasy. Čtvrtfinále nebude jednoduché, půjde o všechno. Američané jsou mladí a dobře bruslí. Musíme se na to dobře připravit a zvládnout to.

Česko – Švýcarsko 5:4 (1:1, 1:0, 3:3)

Branky a nahrávky: 17. Birner (Kempný, Řepík), 25. Kašpar (TS), 42. Zaťovič, 50. Zohorna (Kousal, Kolář), 55. Jordán – 12. Hollenstein (Andrighetto, Schäppi), 46. Moser (Bois, Trachsler), 56. Schneeberger (Moser, Hofmann), 60. Andrighetto (Hollenstein). Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Střely na bránu: 31:23. Diváci: 7101.

Sestava Česka: Francouz (Furch) – Jeřábek, Jordán, Kolář, Šimek, Kempný (A), Kundrátek, Doudera – Červenka (A), Plekanec (C), Pastrňák – Birner, Kovář, Řepík – Kašpar, Zaťovič, Kousal – Filippi, Faksa, Jarůšek – Zohorna.