MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Češi vstoupili do Švédských her vítězně

článek

Oddset Hockey Games, závěrečný turnaj Euro Hockey Tour a zároveň poslední část přípravy na MS, začali Češi soubojem s domácím týmem. Růžičkův výběr s Jágrem i Hudlerem v sestavě v utkání dvakrát vedl, Švédové ale vždy vyrovnali. Odpovědět nedokázali až na třetí branku z hole Petružálka, díky níž česká reprezentace vyhrála 3:2.

První zápas Švédských her začal český národní tým se Salákem v bráně a již po patnácti vteřinách hry se radoval z vedoucího gólu Tomáše Mojžíše, který propálil ranou od modré Nilssona – 0:1. Švédové dokázali rychle odpovědět v následné přesilovce, když v čase 2:21 vyrovnal na 1:1 Mikael Baklund. V početní převaze si krátce nato zahráli i Češi, větší šanci si však nevytvořili. Růžičkovi svěřenci se zaměřili především na hru ze zabezpečené obrany. Ta se formovala již ve středním pásmu, takže vlastně napadala rozehrávku soupeře a mužstvo Tre kronor se jen těžko propracovávalo do útočného pásma. Švédové výrazněji zahrozili až v 16. minutě, kdy se před Saláka dostal Eriksson, český brankář byl ale na svém místě. Těžký zásah pak musel vytáhnout proti Klasenovi, který jel sám na českou bránu v přesilovce žlutomodrých. Ještě před přestávkou mohl skórovat Vondrka, při samostatném úniku byl však faulován.

Druhou třetinu začali lépe Češi, které poslal v čase 22:52 do vedení 1:2 Zaťovič z rychlého protiútoku. Domácí mužstvo se dralo do útoku, slibné šance si vypracovali Hjalmarsson či Lindström, Salák musel zasahovat proti střele Erikssona. Švédům k vyrovnání nakonec dopomohla další přesilovka, kterou ve 33. minutě využil Magnus Nygren, když prostřelil Saláka, jenž měl zakrytý výhled a nestihl včas zareagovat – 2:2. Národní tým pak hrozil především z rychlých přečíslení, Nilsson musel zasahovat proti samostatnému úniku Gulašiho, blízko gólu byl Růžička, který ale nedokázal nadvakrát překonat švédskou brankářskou jedničku.

Poslední dvacetiminutovku začal Růžičkův výběr aktivně, velkou šanci si vytvořil Zohorna po přihrávce Kašpara, minul však prázdnou bránu. Češi se pak ubránili proti další početní výhodě domácích a v čase 46:02 šli potřetí do vedení, když Nilssona prostřelil Jakub Petružálek. Švédové s ubývajícím časem stupňovali svůj nápor, který byl umocněn ještě přesilovkami. Důležité zákroky předváděl v těchto chvílích Salák, když zastavil prudkou střelu Ekholma či pokus Klasena. Dvě minuty před koncem základní hrací doby byl vyloučen Mozík, trenér domácích si vyžádal oddechový čas a následně odvolal Nilssona. Švédové tak hráli přesilovku 6 na 4, vytvořili si velký tlak, vyrovnat ale nedokázali. Češi s vypětím všech sil ubránili hubený náskok a radují se z první výhry na Oddset Hockey Games.

Další utkání sehrají Češi v sobotu od 16:00 proti Rusku.