MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Česká reprezentace poznala na letošním MS první porážku, v nájezdech nestačila na Dány

článek

Stejně jako před dvěma roky na MS v běloruském Minsku, i letos se v dalším vzájemném utkání na světovém šampionátu mezi Čechy a Dány čekalo na vítěze až do samostatných nájezdů. Bohužel pro Česko i tentokrát odešli ze zápasu hráči národního týmu s jediným bodem, v samostatných nájezdech se trefil pouze Kašpar, Dánové proměnili všechny tři pokusy.

Úvodní perioda nenabídla k vidění žádnou gólovou trefu. Jak Čechům, tak i Dánům létaly puky často mimo branku. Více ze hry a šancí nakonec měli hráči pod vedením Vladimíra Vůjtka. V polovině dějství se dostali do úniku Červenka s Pastrňákem, první jmenovaný útočník měl na hokejce gól, ale puk letící do odkryté brány zastavil na čáře svojí hokejkou obránce Daniel Nielsen. Následně se i Dánové dostali do několika slibných šancí, ale pouhé dva puky skončily až u Furcha, který si během první dvacetiminutovky nepřipsal více zákroků. Samotný závěr třetiny nabídl skvělou šanci kapitána Plekance, jeho rychlé zakončení ale znemožnil svým rychlým přesunem a chmatem lapačkou brankář Dahm.

Prostřední dějství načala šance Červenky a Pastrňáka, nejproduktivnější hráč základní části tuzemské extraligy však nepřehodil padajícího dánského beka a Dahm byl bez práce. Skóre nakonec otevřel kapitán Tomáš Plekanec, který dojížděl ve správnou chvíli k odraženému puku od levé tyče a pohodlně jej dopravil do odkryté klece. O několik sekund později neskóroval Birner, jeho projektil zastavila tyč. Další slibné úniky Pastrňáka s Červenkou vystřídalo několik dánských možností ke srovnání, Furch ale nadále podržel národní tým v těsném vedení až do druhé sirény. 

Návrat Čechům do poslední pasáže ale nevyšel. Česká reprezentace hrála v šesti a Pastrňák šel odpykat trest. Za minutu se ale vracel na led, jelikož Morten Madsen z bezprostřední blízkosti zametl puk pod Furchem do sítě. Dánové velmi prahli po bodovém zisku proti Čechům a nadále dělali těžkou hlavu hokejistům České republiky. Dominik Furch ale dokázal držet svůj tým a chytal všechny pokusy soupeře. Základní hrací doba nakonec nerozhodla o vítězi a na řadu přišlo prodloužení.

V nastavené pětiminutovce se Češi hrnuli do šancí, gólman Dahm ale urputně odolával. Poslední siréna určila, že na slovo přijdou nájezdy. Na straně Dánů se trefili všichni tři exekutoři - Eller, Ehlers i Nicklas Jensen. Dánského gólmana prostřelil pouze Lukáš Kašpar v první nájezdové sérii.

Vladimír Vůjtek:"První dvě třetiny jsme přestíleli soupeře, dali jsme tři tyčky… Kdybychom dali druhý gól jako s Kazachstánem, tak ten zápas určitě dopadne jinak. Udělali jsme hloupou chybu před vyloučením za příliš mnoho hráčů na ledě. Z toho jsme dostali v podstatě ten gól, stačilo pouze vyvézt puk ven a střídání by bylo v pořádku. Nemůžeme se ale vymlouvat, protože jsme dali pouze jednu branku. Nepodařilo se nám odskočit na 2:0. Musíme hrát pořád naplno."

Jan Karlsson:"Myslím, že celý turnaj hrajeme dobře až na zápas s Ruskem. Sport, zvláště pak hokej, často nepřináší logické výsledky. Přežili jsme první třetinu, to bylo hlavní. Ve druhé třetině jsme občas dělali hloupé chyby. Potom jsme měli dobré šance v přesilových hrách, ale nevyužili jsme ani téměř dvouminutovou přesilovku. V prodloužení měli největší šanci Češi, ale nevyužili. Na nájezdy máme 3 skvělé hráče, jsme rádi, že jsme je zvládli."

Tomáš Zohorna: "Chtěli jsme vyhrát zápas, ale máme jenom jeden bod. Myslím, že si to Dánové víc zasloužili. Hráli o něco líp, byli důraznější a my jsme dali pouze jeden gól. Švýcarsko bude podobný soupeř, důrazný. Musíme se dobře připravit a vyhrajeme."

 

Dánsko - Česko 2:1sn (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 44. Madsen (Storm, Nicklas Jensen), rozh. náj. Ehlers – 25. Plekanec (Červenka)

Vyloučení: 1:9. Využití: 1:0. Střely na bránu: 21:41. Diváci: 8107.

Sestava ČR: Furch (Francouz) – Jeřábek, Jordán, Kolář, Šimek, Kempný (A), Kundrátek, Doudera – Červenka (A), Plekanec (C), Pastrňák – Birner, Kovář, Řepík – Kašpar, Kousal, Zohorna – Filippi, Koukal, Jarůšek – Faksa.