MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Česká reprezentace se utká dvakrát se Švédy

článek

Příprava národního týmu před MS v ledním hokeji 2015 konaném v Praze a Ostravě pokračuje, po dvou zápasech se Slovenskem v Jihlavě odlétá česká reprezentace na dva zápasy Euro Hockey Tour. V tom letos již dvakrát vyhrála – porazilo Rusko 3:0 a 4:3 na české půdě. První zápas se Švédy se uskuteční v pátek 19. dubna v 19 hodin ve městě Umea, o dva dny později budou hokejisté bojovat v Timrä od 15:00.

K týmu se přidal brankář Alexander Salák, v obraně budou gólmanovi pomáhat navíc Ondřej Němec a Adam Polášek. Sestavu doplní útočná sparťanská dvojice Jan Buchtele a Michal Vondrka.

Se Švédskem se reprezentace Česka střetla naposledy 18. 12. 2014 v rámci Channel One Cupu. Zápas hraný v pražské O2 Areně sledovalo přes šestnáct tisíc diváků a jistě si přišli pro velmi dobrý hokejový zážitek. O trochu více favorizované Česko otevřelo zápas dvěma trefami ve třinácté minutě a v úvodu druhé části navýšilo vedení nad hráči Tre Kronor již na 3:0. Švédové ale zvládli v polovině utkání třikrát skórovat v rozmezí necelých dvou minut a konečný výsledek zápasu 6:4 hovořil v jejich prospěch.

Ani na loňském mistrovství světa nenašla Česká republika recept na švédskou družinu. Jednou padli svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky 3:4 po nájezdech, podruhé 0:3.

Dva zápasy ve Švédsku znamenají pro oba týmy vzájemnou zkoušku před nastávajícím MS 2015, jelikož prvního května se v Praze od 20:15 uskuteční zápas mezi Českou republikou a Švédskem. Následující den bude Česko hrát ve stejný čas s Lotyšskem, Švédové si po dni odpočinku zahrají s Rakouskem.

Na soupisce švédského týmu na tyto zápasy Euro Hockey Tour nefiguruje žádný hráč ze zámořské NHL. Zatím nenastoupí například ani kapitán Colorada Avalanche Gabriel Landeskog, který si letos v 82 zápasech vysloužil 59 kanadských bodů. Domácí tým je složen především z hráčů SHL ligy.  V barvách švédského výběru uvidíme například obránce Staffana Kronwalla, který jako jeden z mála odehrál sezónu mimo rodnou zemi – konkrétně v ruském Lokomotivu Jaroslavl, kde letos přišel o roli asistenta. Písmeno „A“ nosil na svém drese dva roky, v základní části sezony 2014/2015 nasbíral ale nejvíce bodů oproti předešlým rokům, v play-off potom ruský celek vypadl hned v osmifinále proti Dynamu Moskva. Kronwall se v této části vyřazovacích bojů trvající šest utkání blýskl jednou asistencí.

Dalším ze švédských hráčů, který nastoupí proti České republice a v uplynulé sezoně hrál v HK Soči je útočník André Petersson. Jeho jméno se ve statistikách gólů a asistencí objevovalo spíše častěji, než neobjevovalo. Za čtyřiapadesát startů nasbíral 38 kanadských bodů, v play-off stejně jako Kronwall jediný bod, jelikož jeho celek vypadl hned v osmifinále po čtyřech zápasech s CSKA Moskva.

Nominace národního týmu České republiky na dvojzápas se Švédskem:

Brankáři: Jakub Kovář, Matěj Machovský, Alexander Salák

Obránci: Miroslav Blaťák, Petr Čáslava, Bohumil Jank, Michal Kempný, Jan Kolář, Jakub Krejčík, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Ondřej Němec, Adam Polášek, Michal Pláněk

Útočníci: Michal Birner, Jan Buchtele, Tomáš Filippi, Petr Koukal, Jan Kovář, Jiří Novotný, Lukáš Radil, Martin Růžička, Dominik Simon, Radek Smoleňák, Vladimír Sobotka, Jakub Valský, Michal Vondrka, Martin Zaťovič, Tomáš Zohorna.