MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Českému národnímu týmu se rodí solidní defenzíva

článek

Asi nejkritizovanější složkou národního týmu byla v posledních letech obrana. Od té doby, co z defenzívy zmizela velká jména, jako Špaček, Šlégr nebo Hamrlík, český tým dlouhá léta marně hledal kvalitní obránce. Následující velké turnaje (čímž je myšlena olympiáda v Soči a šampionát v Minsku) se ale alespoň v tomhle ohledu jeví docela pozitivně. V nejsledovanější a jistě stále nejkvalitnější hokejové soutěži, tedy v NHL, se v současnosti pohybuje několik velmi šikovných českých beků. Pojďme si je v rychlosti připomenout.

Jan Hejda (35 let, Colorado Avalanche)

Někdejší pravidelný účastník světových šampionátů zraje jako víno. V nedávné minulosti české fanoušky zajímalo Colorado především kvůli Milanu Hejdukovi a jeho nešťastném končení kariéry. Málokdo si ale všiml, že si v tomto klubu mezitím vypracoval velmi silnou pozici tento nenápadný bek. Jan Hejda nastupuje stabilně v první obranné dvojici. A že má tento klub kvalitní defenzívu – méně gólů než Laviny obdrželi (k 24. listopadu 2013) pouze Pittsburgh Penguins! Jan Hejda má nejlepší klubové statistiky +/- a má také nejvyšší ice-time. Chybí mu sice trochu více kanadských bodů, i tak ale je to v současnosti zřejmě nejlepší český obránce.

Marek Židlický (36 let, New Jersey Devils)

Stálice. Ostřílený český bek, který byl klíčovým mužem defenzívy v každém týmu, v němž působil. Nyní společně s Jágrem a Eliášem táhne nahoru New Jersey Devils, jež by bez českých veteránů mohlo na postup do play-off rovnou zapomenout. Marek Židlický je nesmírně útočně laděný bek s pořádně tvrdou ranou. Proto by si mohl v obranné dvojici sednout právě s Hejdou, který se naopak svědomitě drží vzadu.

Radko Gudas (23 let, Tampa Bay Lightning)

Takovýhle typ hráče českému týmu dlouho chyběl! Nekompromisní tvrďák, který se nevyhýbá žádnému souboji. Američtí glosátoři jej označují za nejostřejšího Čecha v dějinách soutěže. Gudas patří mezi trojici nejvylučovanějších hráčů NHL. Ale není to žádný samoúčelný likvidátor. Za úvodních dvacet tři zápasů už stihl nasbírat gól a pět nahrávek – to není zas tak špatné na obránce s ryze defenzivními úkoly. Mohl by to být ideální strážce Jágra, Hertla a dalších hvězd. Bude-li pro národní tým k mání a bude-li zdravý, je takřka povinnost jej nominovat!

Michal Rozsíval (35 let, Chicago Blackhawks)

Loni získal Stanley Cup s Blackhawks a má doma i titul mistra světa. Už mu tedy chybí jen olympijské zlato, aby byl přijat do Triple Gold Clubu.

Umí skvěle číst hru a je výborný na puku. Jeho povaha se skvěle ukázala na konci druhé třetiny nezapomenutelného utkání národního týmu s Kanadou na MS 2010. Tehdy kliďas Rozsíval ladně protančil kolem zaražených kanadských obránců a krásně nahrál Klepišovi na gól, který se ukázal být rozhodující.

Jakub Kindl (26 let, Detroit Red Wings)

Pro mnohé fanoušky neznámé jméno. Je to dáno taky tím, že v seniorském reprezentačním týmu Kindl (stejně jako Gudas) doposud nestartoval. Bude-li ale dostupný, neměl by na nadcházejících velkých turnajích chybět. Poté, co kariéru ukončili obránci jako Rafalski nebo Lidström, je Kindl výraznou tváří omládlé defenzívy Red Wings. Se 190 cm a 91 kilogramy má ideální hokejovou postavu, umí rány rozdat i přijmout. A nastupuje pravidelně v týmu, který patří z dlouhodobého hlediska mezi tu nejužší špičku NHL.

Zbyněk Michálek (30 let, Phoenix Coyotes)

Kdysi podceňovaný celek Phoenix Coyotes si v posledních letech získává respekt – v roce 2012 hrál finále konference a šlape mu to i letos. Daří se i jeho českým legionářům – jednu z nejlepších statistik +/- v klubu má Zbyněk Michálek. Zkušený bek, který se v sestavě národního týmu už několikrát dobře osvědčil. Bojuje sice často se zraněními, ale je-li k dispozici, odvádí v obraně skvělé výkony.

Není tedy nutné dlouho přesvědčovat o tom, že do obranných řad má český tým z čeho brát. A to nebyli ještě zmíněni zkušení matadoři Martínek a Klesla, nebo třeba řízný Roman Polák ze St. Louis Blues.

Pokud budou tito hráči zdraví, česká defenzíva by mohla šlapat jako hodinky. Podstatný však bude fakt, zdali budou přítomni i spolehliví hráči na střílení gólů. To se jeví být v poslední době ožehavějším problémem.