MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Česko-Finsko 0:3

článek

Soupeřem české reprezentace v semifinále byli Finové, kteří ve čtvrtfinále přešli přes Kanadu. Do zápasu nastoupil i Vladimír Sobotka, jenž ve čtvrtfinálovém duelu proti Američanům inkasoval tvrdý direkt od Abdelkadera. Vítězné Finsko bude bojovat o zlato s Rusy, Češi se utkají o bronz se Švédskem.

Finové vstoupili do semifinále lépe, ve 4. minutě mohli jít do vedení, Sallinena ale skvěle zastavil Salák, poradil si krátce nato i proti nebezpečnému pokusu Pakarinena. Česká reprezentace se nemohla dostat do tempa, aktivita Suomi naopak pokračovala a vyvrcholila v čase 8:57, kdy chybu české obrany potrestal Jori Lehterä – 0:1. Národní mužstvo mohlo vzápětí odpovědět v přesilovce, jedinou vážnější šancí se prezentoval Červenka, puk ale prošel těsně kolem Rinneho klece. Finové dobře bránili střední pásmo, nedávali tak Čechům příliš prostoru, sami naopak hrozili z rychlých protiútoků. Nebezpeční byli také ve své početní převaze, Jokinen však tváří v tvář Salákovi pálil nad horní tyčku, neujalo se ani nahození Pakarinena. Český tým si do konce třetiny prakticky nevytvořil gólovou šanci, několik střel z větší vzdálenosti Rinne bez problémů pokryl.

Druhé dějství začali Češi přesilovkou, která byla mnohem povedenější než ta v první části, hráči si vytvořili tlak, Rinneho ale nepřekonali Novotný, dorážející Jágr ani střílející Hertl. Finové zahrozili z protiútoku, Palolu však vychytal Salák. Národní mužstvo zlepšilo hru, bylo aktivnější a mělo převahu, Rinne tak měl plné ruce práce. Češi pak byli nebezpeční i v další početní převaze, střílel Jágr, v následné skrumáži před finským gólmanem dorážel Novotný, za brankovou čáru puk ale neprotlačil. Také hráči Suomi si zahráli přesilovku, ta byla však mnohem úspěšnější, v čase 31:02 poslal Kontiolovu přihrávku za Salákova záda Jarkko Immonen – 0:2. Hráči Suomi na několik minut ožili, naděje české reprezentace udržel jistými zákroky Salák. Vladimír Růžička sáhl se změnám v sestavě a změněné útoky zatlačily Finy, Rinne zůstal ale opět nepřekonán. Druhou třetinu dohrávali Finové v přesilovce, obrovskou příležitost si vytvořil Lehterä, Salák byl však na svém místě.

Češi vstoupili do třetí dvacetiminutovky se snahou s výsledkem něco udělat, dlouho se však nedokázali vymanit z vlastního pásma. Změny v jednotlivých útocích v úvodních minutách spíše přinášely zmatky v rozehrávce, k vidění byla spousta nepřesných přihrávek, z čehož těžili Finové, kteří těsně bránili střední pásmo a nepouštěli české hráče před Rinneho. Národní mužstvo se pak muselo bránit ve dvou oslabeních v řadě, v prvním si Finové nevytvořili vážnější šanci, ve druhém mohli naopak skórovat Češi, když dva na jednoho jeli Zaťovič s Rolinkem, druhému jmenovanému však rána nesedla. Tým Suomi jinak spíše šetřil čas, nehrnul se do útoku. Češi byli aktivnějším týmem, dlouho ale nemohli přes dobře zformovanou finskou obranu najít cestu k Rinnemu. Český tým snahou o zdramatizování zápasu otevřel hru, Finové se tak dostávali do brejkových situací, které však likvidoval Salák. Velkou šanci si vytvořili Immonen s Palolou, střelu druhého jmenovaného ale chytil český gólman. Hráči Suomi soupeře drželi daleko od své branky, pokud se dostali pod tlak, vyhodili na zakázané uvolnění. Ani česká power play nevedla ke snížení, Rinne i s pomocí svých spoluhráčů pokryl všechny střely. Do prázdné branky pak pouze upravil skóre Jori Lehterä  0:3.

Nejlepšími hráči českého mužstva na turnaji byli vyhlášeni Alexandr Salák, Vladimír Sobotka a Jaromír Jágr.

Po prohře si Češi zahrají v neděli od 15:30 o bronz s týmem Švédska.