MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Dramatická přestřelka přinesla jedenáct gólů, Češi padli po nájezdech

článek

Reprezentace České republiky má na mistrovství světa za sebou své první vystoupení. A přestože v něm podlehla švédským hokejistům 5:6 po nájezdech, se svým výkonem může být spokojená.

Čeští hokejisté vstoupili do utkání velmi aktivně, Voráčkova i Jágrova formace dělaly v obranném pásmu soupeře pořádnou neplechu. Byli to však hráči „Tre Konor“, kteří se jako první prosadili. Sjögern využil špatného střídání Růžičkových borců, předložil puk Joelu Lundqvistovi, jenž z první překonal Saláka. Vedení mohl následně po zaváhání Simona navýšit Lindström, z pozice mezi kruhy ale netrefil bránu.

Co se nepovedlo Lindströmovi, to zvládl v přesilové hře Staffan Kronwall. Jeho střela z levého kruhu nasadila Salákovi klasický teploměr. Gólovou odpověď si mohl připravit Sobotka, kterého Švédové trestuhodně nechali osamoceného před bránou, jenže útočník Omsku nedokázal Enrotha překonat. Snížení v první třetině se však česká reprezentace přece jen dočkala, v početní výhodě Nakládalovu ránu od modré lehce tečoval Jaromír Jágr mezi tři tyče.

V prostřední části se Češi hnali za vyrovnáním, pomáhali jim v tom výrazně přesilové hry. Nejnebezpečnějším mužem se v nich stal zkušený Jágr. V jedné, kdy jeho mužstvo mačkalo svého protivníka po celé dvě minuty, si perfektně vyčíhal místo před Enrothem, na jehož beton ale po vynikající příhře od Voráčka nevyzrál. V další se odhodlal k nádhernému sólu, které však naneštěstí také neproměnil v gól.

Neschopnost českého týmu proměnit vyložené šance švédští hokejisté dokázali ztrestat. Lidholmovu přihrávku před brankoviště zužitkoval Viktor Rask, který provedl efektivní otočku, po níž zakončil kotouč do odkryté Salákovy klece.

Honba Růžičkových svěřenců za srovnáním nepříznivého vývoje ale přece jen přinesla své ovoce. Na trefu Tomáše Hertla, který ze závaru před Raskovou bránou doklepl vyraženou Němcovu střelu do černého, sice zareagoval Joakim Lindström, ovšem další dva góly Čechů znamenaly nerozhodný stav. Nejprve se prosadila jiná mladá puška, Dominik Simon z mezikruží nedal Enrothovi bekhendem šanci. Po něm z úniku taktéž bekhendem zavěsil puk pod horní víko Roman Červenka.

Krásná podívaná však stále neměla konce. K radosti domácích fandů dokonal český obrat Martin Zaťovič, jenž zblízka nedal soupeřovu brankáři šanci. Na tři body to ale nakonec nestačilo, neboť Švédi v poslední minutě využili početní výhody. Kotouč se dostal mezi kruhy na hůl Mattiase Sjögrena, který zametl puk do klece po Salákovými betony.

V prodloužení branka nepadla, přestože v něm museli Češi přetrpět minutu a půl dlouhé oslabení. Na řadu tak přišly nájezdy, v nichž se švédské mužstvo prosadilo dvakrát, zatímco české pouze jednou. Rozhodující trefu si připsal Oliver Ekman Larsson. Česká reprezentace tak ve skvělém souboji podlehla Švédsku 5:6 po nájezdech.      

 

Ohlasy po utkání:

Jakub Voráček: Diváci za námi stáli, patří jim velký dík. Není to jednoduché, když snížíte na 2:3, a pak vzápětí inkasujete na 2:4. Ukázala se ale síla našeho týmu. S kapitánstvím přichází i jistá zodpovědnost, ale mně to nijak nevadí, snažím se vždy hrát svou hru. Z osobního pohledu to na první zápas nebylo špatné. Prvních deset minut jsme jako tým nehráli moc dobře, ale pak jsme se dokázali zvednout. Osobně jsem byl spokojený s bruslením, což je jistě pozitivum.

Dominik Simon: Když se nám povedlo obrátit výsledek, měli jsme samozřejmě všichni obrovskou radost. Doufali jsme, že to udržíme, ale pískli nám bohužel faul. Následně jsme bohužel inkasovali v oslabení. Je nepříjemné inkasovat chvíli před koncem, a jít tak do prodloužení. To je ale hokej. Jsme nyní zklamaní, snad se však poučíme a příště to třeba vyjde. 

 

Česká republika – Švédsko 5:6 po s. n. (1:2, 0:1, 4:2 – 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Jágr (Voráček, Nakládal), 43. Hertl (Němec, Klepiš), 52. Simon (Hejda), 53. Červenka (Voráček, Čáslava), 57. Zaťovič (Novotný, Simon) – 4. Lundqvist (Sjögren, Josefson), 8. Kronwall (Ekholm, Lander), 35. Rask (Lindholm), 45. Lindström (Moller), 60. Sjögren (Lindström, Klingberg), rozh. náj. Larsson.

Vyloučení: 4:5; Využití: 2:1; V oslabení: 0:0; Střely na bránu: 35:16; Diváci: 17 383.

Sestava Česka: Salák – Hejda, Němec , Kolář, Nakládal, Krejčík, Čáslava, Jordán – Sobotka, Erat, Voráček (C) – Klepiš, Kovář, Jágr – Červenka, Novotný, Hertl – Zaťovič, Koukal, Simon.

 

Další výsledky:

Kanada – Lotyšsko 6:1

USA - Finsko 5:1

Rusko – Norsko 6:2