MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Generálka před šampionátem s Finskem úspěšná

článek

Ve středu a v pátek přivítali čeští reprezentanti na stadionech jižní Moravy hokejisty z Finska. Nejprve ve Znojmě přehráli Suomi poměrem 4:1, páteční zápas v brněnské DRFG Areně se protáhl až do samostatných nájezdů, ve kterých byl jediný úspěšný exekutor Jakub Voráček. „Lepší než prohrát, škoda že jsme nevyhráli v základní hrací době,“ mrzelo útočníka Philadelphie Flyers.

Česko – Finsko 4:1

(1:1, 1:0, 2:0) 
22. dubna 2014, Znojmo

Branky a nahrávky: 15. Vondrka (Voráček), 27. Zaťovič (Voráček), 52. Sobotka (Erat), 56. Erat (Voráček) – 1. Barkov (Ruutu, Aaltonen)

Sestavy:
Česko:
Salák (Kovář) – Hejda, Němec, Jordán, Nakládal, Jank, Krejčík, Kempný, Pláněk – Erat, Sobotka, Voráček – Vondrka, Kovář, Hertl – Smoleňák "C", Novotný, Simon – Zaťovič, Koukal, Radil – Birner

Finsko: Engren (Saros) – Hietanen, Lepistö, Ristolainen, Jaakola, Lindell, Ohtamaa, Jokipakka, Mäntylä – Aaltonen, Kontiola, Ruutu – Louhivaara, Barkov, Jokinen "C" – Hartikainen, Immonen, Pihlström – Pesonen, Hytönen, Osala – Huhtala

Velmi rychlou brankou vstoupili Finové do prvního ze dvou zápasů hraných v České republice. Po půl minutě dorazil Aleksander Barkov volný kotouč před svatyní národního týmu Česka. Vyrovnat dokázal po téměř čtrnácti minutách Michal Vondrka, který lehce změnil ránu Jakuba Voráčka a nasměroval ji za záda Engrena.

Obrat zápasu nastartoval Martin Zaťovič po sedmi minutách hry druhé periody, když před brankou díky velké aktivitě našel nahozený puk a dotlačil jej až do sítě. Krátce na to mohl navýšit Sobotka, po krásné akci ale jeho šanci zmařil gólman Finů.

Vladimír Sobotka se přeci jen gólu dočkal. V polovině dvaapadesáté minuty dokázal útočník Omsku doklepnout puk do odkryté části branky po přečíslení spolu s  Eratem. Brankovou trefu určující výslednou podobu zápasu zařídil Martin Erat, když sebral vyražený puk po Voráčkově šanci a vyslal jej až do sítě.

Česko – Finsko 3:2 sn

(0:1, 1:0, 1:1 – 0:0 – 1:0)
24. dubna 2015

Branky a nahrávky: 27. Jordán (Krejčík), 57. Sobotka (Voráček, Erat), rozh. náj. Voráček – 10. T. Ruutu (Kontiola, Hietanen), 58. Barkov (Hartikainen, Lindell)

Sestavy:
Česko:
Salák (Jakub Kovář) – Hejda (A), Němec, Čáslava, Nakládal, Jordán, Krejčík, Kempný, Mozík – M. Erat, Sobotka, Voráček – Vondrka, Jan Kovář, Jágr (A) – Smoleňák (C), Koukal, Hertl – Zaťovič, T. Zohorna, Birner – Simon.

Finsko: Saros (Engren) – Lepistö (A), Hietanen, Salmela, Lindell, Ohtamaa, Ristolainen, Jokipakka, Lajunen – T. Ruutu (A), Kontiola, Aaltonen – J. Jokinen (C), Barkov, Louhivaara – Pihlström, Immonen, Hartikainen – Osala, Wirtanen, Huhtala – Pesonen.

Páteční zápas hraný na brněnském ledě rovněž otevřelo Finsko. V první třetině vstřelil jediný gól Tuomo Ruttu, který dostal naservírovaný puk před odkrytou klec od Kontioly.

Vyrovnat dokázal obránce Michal Jordán ve druhé části. V okamžik vypršení finského trestu napřáhl zlínský rodák na modré a jeho projektil skončil až v síti Suomi. Český bek mohl po deseti minutách nachystat šanci k další trefě. Z modré čáry projel celou útočnou třetinou a zpoza brány posílal touš do brankoviště.  Národní tým České republiky ale nedokázal vsítit druhou trefu.

Za nerozhodného stavu se hrálo až do sedmapadesáté minuty, kdy Vladimír Sobotka poslal Česko do vedení. Hokejisté Finska ale dlouho neotáleli a dorovnali na 2:2. Aleksander Barkov se nejlépe zorientoval před Salákem a uzavřel střeleckou přehlídku základní hrací doby.

O vítězi rozhodly až samostatné nájezdy, ve kterých byl jediným úspěšným exekutorem Jakub Voráček. „Brankář se mi ani nehnul a byl tam otevřený prostor. Padlo mu to mezi nohy,“ popisuje vítěznou trefu útočník Philadelphie.

Po pátečním zápase odhalil hlavní trenér Vladimír Růžička nominaci hráčů na blížící se šampionát, o brankářské jedničce zatím ale jasno není. „Mám v hlavě jedno jméno, ale zatím ho neprozradím. Až v pondělí,“ sdělil kouč české střídačky. „Martin Ručinský má zdravotní problémy, ale chtěli bychom, aby na mistrovství hrál.Doufejme, že to dobře dopadne,“ dodal vzápětí Vladimír Růžička.

Nominace českého národního týmu na MS v ledním hokeji 2015

Brankáři: Jakub Kovář, Ondřej Pavelec, Alexander Salák

Obránci: Petr Čáslava, Jan Hejda, Michal Jordán, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Ondřej Němec, Michal Kempný, Jan Kolář, Jakub Krejčík

Útočníci: Roman Červenka, Martin Erat, Tomáš Hertl, Jaromír Jágr, Jakub Klepiš, Petr Koukal, Jan Kovář, Jiří Novotný, Lukáš Radil, Dominik Simon, Martin Ručinský, Radek Smoleňák, Vladimír Sobotka, Michal Vondrka, Jakub Voráček, Martin Zaťovič