MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Hokejové fanoušky čekají v roce 2014 žně

článek

Všichni fanoušci ledního hokeje se mohou těšit. V nadcházejícím kalendářním roce toho bude hodně ke koukání. Kromě zápasů české extraligy, ruské KHL a zámořské NHL (ačkoli zvláště v poslední době už se nedá mluvit o úspěšně rozběhlém ročníku NHL jako o samozřejmosti) a každoročního mistrovství světa letos pořádaného v Bělorusku se navíc nezadržitelně blíží i zimní olympijské hry. A s nimi i nejsledovanější hokejová událost – mezinárodní turnaj za účasti největších hvězd.

Méně znamená více?

V této souvislosti se ale nabízí otázka, jestli toho není až moc. Interval jednoho roku mezi jednotlivými ročníky mistrovství světa je tématem mnoha diskuzí. A kritické hlasy nejvíce sílí právě v období kolem zimních olympijských her. Pouhé tři měsíce po uplynutí olympijského turnaje, kdy jsou emoce stále ještě živé, startuje hned světový šampionát. Navíc tradičně bez účasti těch opravdu nejlepších hráčů, jelikož ti v té době stále ještě bojují o Stanley Cup.

Zrušit MS v olympijském roce?

Bývalý ředitel hráčské asociace NHL (NHLPA) Paul V. Kelly prosazuje radikální řešení. Navrhuje buďto pořádat mistrovství světa jednou za dva roky, nebo alespoň zrušit MS v roce zimních olympijských her. Věří, že i pro fanoušky by bylo lepší mít jediný hlavní turnaj v každém kalendářním roce. Mluví o tom, že diváci se můžou cítit hokejem přesyceni, pokud se velké akce pořádají příliš často. A jeho názor má hodně podporovatelů.

René Fasel ale o tomto řešení nechce zatím ani slyšet. Pro IIHF, jíž je Fasel předsedou, je světový šampionát klíčovou událostí. V důsledku prodeje práv televizím tak bude nejméně do roku 2017 světový šampionát stále pořádán každoročně. Tento formát funguje už od roku 1930, nepočítáme-li přestávku mezi lety 1940-1946.

Pro české fanoušky budou důležité obě akce

Čeští milovníci nejrychlejší kolektivní hry ale nemají důvod brát MS konané těsně po olympiádě jako méněcenné. Vzpomeňme na rok 2010. Zpackanou olympiádu ve Vancouveru si dnes už skoro nikdo nevybaví. Zato na šampionát v Kolíně nad Rýnem si rád zavzpomíná i ten, kdo hokej jinak moc nesleduje. Toto mistrovství totiž přineslo řadu krásných zážitků korunovaných zlatými medailemi pro český národní tým.