MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Jak bude vypadat sestava?

článek

Na kompletní složení sestavy si budeme muset nejspíše počkat až na první zápas národního mužstva na šampionátu, tedy do pátku. Už teď však můžeme na základě Růžičkových slov na nominační tiskové konferenci odhadnout složení některých formací.

Situace kolem brankářů je jasná. Do branky se pro utkání se Slovenskem postaví Alexandr Salák, na střídačce mu bude krýt záda Jakub Kovář. Ovšem nemusí to tak být po celé mistrovství. Vladimír Růžička má plány, jak brankáře prostřídat, nechtěl je však sdělovat dopředu.

V obraně má český tým nejméně zkušených borců. Roman Polák s Jakubem Kindlem navíc přiletěli teprve v pondělí a budou si muset zvykat na větší rozměry kluziště. Pravděpodobné tedy je, že v obraně bude vždy jeden hráč ze zámoří a jeden bek z Evropy.

V sestavě útočníků se musí trenér národního mužstva potýkat s přetlakem centrů. Jisté je, že na centru bude hrát Vladimír Sobotka. Útočník St. Louis je platným hráčem do ofenzivy i defenzivy, dokáže podržet puk a dávat góly. Dalším hokejistou, který bude určitě v roli centra je Jan Kovář z Magnitogorsku, letošní mistr KHL, s největší pravděpodobností jej doplní také přeborník na vhazování Jiří Novotný. Čtvrtým centrem by mohl být zástupce extraligy Martin Zaťovič, který se na uplynulých Švédských hrách prezentoval velmi dobrými výkony.

Vladimír Růžička dopředu oznámil, že chce všem hráčům dát stejně prostoru, tudíž není důležité, zda je útočník v první, nebo až ve třetí formaci. Jaromír Jágr, bezesporu největší hvězda české reprezentace, by mohl naskakovat v Sobotkově útoku spolu s Romanem Červenkou. Právě útočník Petrohradu je Jágrovým dlouholetým reprezentačním spoluhráčem. Další variantou je, že místo Červenky by se na křídle mohl objevit mladík Tomáš Hertl, ten ale bude pravděpodobně ve formaci s Kovářem a Jakubem Klepišem, který od Vladimíra Růžičky dostává velkou důvěru. Další velké jméno, Jiří Hudler, by mohl naskočit s Novotným a kapitánem Tomášem Rolinkem. Otázkou je, jak bude útočníkovi Calgary vyhovovat hra na křídle, když je zvyklý na roli centra. Čtvrtý útok s možným centrem Zaťovičem by mohl doplnit Michal Vondrka se svým spoluhráčem ze Lva Praha Jiřím Sekáčem. Reprezentační trenér se netají tím, že Sekáče považuje za jednoho z nejlepších útočníků pražského klubu.

O kompletním složení sestavy rozhodne zejména momentální forma hráčů a umění být flexibilní, tedy plnit úkoly jak v útoku, tak i v obraně. Až na základě prvního společného tréninku reprezentantů v Minsku nebo v pátek při prvním utkání se ukáže, do jaké míry byly odhady správné.