MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Kanada obhájila zlato, Rusové doma uzmuli bronz

článek

Hokejisté Kanady podruhé v řadě vyhráli mistrovství světa! Po triumfu na loňském šampionátu v Praze a Ostravě ovládli i turnaj v Rusku, když ve finále fotbalovým výsledkem 2:0 porazili Finsko, a vrátili mu tak porážku ze základní skupiny. V souboji o bronzové medaile Rusové rozstříleli své americké protivníky poměrem 7:2.

Ruská mašina vyválčila bronz

I když jsou Rusové pověstní tím, že neberou nic jiného než zlato, boj o třetí místo proti USA na domácím mistrovství světa vůbec neodehráli jen z povinnosti. Skóre zápasu otevřel v 7. minutě Vjačeslav Vojnov, který od modré propálil Kinkaida. Na ruského beka navázal v početní výhodě Sergej Mozjakin, jehož střela z kruhu se zatřepotala v síti.

Američané se střelecky trápili, což se nejvýrazněji projevilo v prostřední části. Tu sice na střely vyhráli 11:7, avšak na góly ji ztratili podobně jako tu první. Ruští hráči totiž v polovině střetnutí přidali další dvě trefy. Nejprve Dacjuk skvělou nabídkou namazal do předbrankového prostoru Ivanu Těleginovi, který puk snadno doklepl do brány. Zanedlouho poté při přečíslení dvou proti jednomu Jevgenij Dadonov zužitkoval Panarinovu přihrávku a zametl puk za bezmocného Kinkaida.

Čtyřbranková ztráta však USA nepoložila, což dokázal i Frank Vatran. Jeho zakončení z pravého kruhu zapadlo až za Bobrovského. Neuběhla ale ani minuta a Rusové přidali pátou trefu. Bělovovu dělovku od modré sice zastavila tyč, jenže puk se odrazil k Artemiji Panarinovi, který i pod tlakem dotlačil kotouč do branky.

V poslední části sice znovu vykřesal naději Frank Vatran, jenže na jeho druhý gól v zápase zareagovalo Rusko dvěma přesnými zásahy. O ty se postarali Sergej Mozjakin a Vadim Šipačjov. Rusové tak své americké soupeře zdolali 7:2, a získali díky tomu bronzové medaile.

Kanada znovu mistrem světa

V souboji dvou nejlepších mužstev šampionátu si to o zlaté medaile rozdali Kanada a Finsko. Nejde přitom o nějakou obyčejnou frázi, neboť Kanaďané cestou do finále prohráli jediné utkání a Finové dokonce neztratili ani jeden bod! Jedinou ztrátu si mužstvo javorových listů připsalo právě s Finy, kterým na konci základní skupiny podlehlo 0:4.

Kanadě se ale v mnohem důležitějším střetnutí povedlo pomstít, přestože jí v tom stačila v podstatě jen jedna jediná branka. O tu se ve 12. minutě postarala jednička draftu NHL 2015, která vsítila svou vůbec první trefu na mistrovství světa. Duchene se pokusil zakončit z mezikruží, avšak jeho projektil byl sražen právě ke Connoru McDavidovi, jehož důraz přinesl ovoce. Ten se z pravého kruhu natlačil až před Koskinena a střelou pod břevno ho překonal.

Po zbytek utkání se oba týmy marně snažily najít recept na soupeřova brankáře. Finům tak v poslední minutě záverečného dějství nezbylo nic jiného, než odvolat Koskinena. Místo vyrovnávacího gólu však Kanada zásluhou Matta Duchena přidala do prázdné brány pojistku, a mohla tak slavit triumf 2:0, který jí přinesl podruhé za sebou zlaté medaile. Finům se tedy nepovedlo zkompletovat zlatý sezónní hattrick, tj. ruským MS nedoplnili sbírku titulů z MS U18 a MS U20.

 

All-star tým MS podle novinářů:

Mikko Koskinen (Finsko) – Nikita Zajcev (Rusko), Michael Matheson (Kanada) – Patrik Laine, Mikael Granlund (oba Finsko), Vadim Šipačjov (Rusko).