MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Klíčová bitva je tady! Zdolá český výběr Američany?

článek

Ne nadarmo se říká, že čtvrtfinále je klíčovým zápasem celého mistrovství světa. Už několikrát se stalo, že suverénní tým vyhrál skupinu, avšak v souboji o semifinále padl. Český tým ovládl skupinu A, to mu ale ve čtvrtfinále nemusí být nic platné. Doufejme však, že Češi potvrdí roli favorita a probijí se přes USA do semifinále MS.

Česká republika – USA

Před začátkem turnaje nebyla důvěra v český tým určitě taková, jaká je nyní. Mužstvo trenéra Vladimíra Vůjtka neoplývá hromadou hvězd z NHL, přesto díky snaživosti všech hráčů a týmovému výkonu si vybojovalo postup z první příčky skupiny A. Dokázalo si poradit nejen s houževnatými Švédy, ale také s domácím výběrem, který byl proti tomu českému střelecky bezzubý. Rusko se proti české reprezentaci nezmohlo ani na jediný gól, nakonec prohrálo 0:3.

Ne pokaždé však Vůjtkův celek bral tři body, dvakrát se musel smířit s menším obnosem. Proti Lotyšsku české mužstvo zachraňovalo prodloužení v poslední minutě základní části, v nájezdech pak vítěznou branku vsítil Lukáš Kašpar. S Dánskem si Češi také vyzkoušeli samostatné nájezdy, avšak tentokrát narazili. Dánové totiž proměnili všechny tři své nájezdy, na což Vůjtkovi svěřenci nedokázali adekvátně zareagovat, a museli se tak spokojit jen s bodem.

USA na letošní šampionát přivezlo mladičký tým. A možná právě i tento faktor se projevuje na dosavadních výkonech amerických hokejistů, kteří nepředvádí žádný úchvatný hokej. V posledních dvou klíčových duelech si málem prohráli postup do čtvrtfinále. Nejprve poměrem 2:3 nestačili na Německo, když rozhodující trefu inkasovali půl minutu před koncem třetí třetiny, následně málem prohráli v základní hrací době i se Slováky. Ti však své vítězství v zápase stvrdili až v prodloužení, což USA k postupu stačilo.

Česká reprezentace se může opřít o skvělou dvojici gólmanů a výborné první dva útoky, kterým velmi zdatně sekundují třetí se čtvrtým. Formace Červenka – Plekanec – Pastrňák už o sobě ví i poslepu, hlavně mladý nadějný Pastrňák svými zadovkami vyzývá své spoluhráče ke skórování. Birner, Kovář a Řepík podobně jako elitní útočná trojice dobrým pohybem motá protihráčům hlavy a dokáží si vypracovat slibné příležitosti.

Do další fáze bojů o medaile by tak měl postoupit Vůjtkův výběr. Američany však nelze nikdy podceňovat. I když se jim základní skupina nevyvedla, cíl, tedy postup z ní, splnili. Proto by jim klidně bude stačit, aby pořádně zapnuli právě až ve čtvrtfinále.

Postup 65:35

Co k soupeři řekli čeští hráči?  

Martin Zaťovič: Povedlo se nám sice vyhrát skupinu, ale Američani budou těžkým soupeřem. Rozebereme si je na videu a půjdeme do zápasu zase naplno.

Robert Kousal: Nepřáli jsme si konkrétního soupeře. Chtěli jsme vyhrát skupinu, a pak bychom viděli.

Michal Kempný: Nečeká nás nic jednoduchého, teď už jde o všechno. Střetneme se s mladým, bruslivým týmem. Musíme se na něj připravit a utkání zvládnout.

 

Finsko – Dánsko

Hokejisté Suomi jsou zatím suverénem probíhajícího mistrovství světa. Dosud neztratili ani jeden bod, navíc se mohou pyšnit jen šesti inkasovanými brankami. V úterním souboji o první příčku v základní skupině si to rozdali s Kanadou, která do té doby také nehlásila jedinou bodovou ztrátu. Finové však zvládli utkání na výbornou, když si se svým soupeřem poměrně snadno poradili 4:0. To Dánové o svůj postup do čtvrtfinále bojovali až do poslední chvíle a právě jejich poslední tři zápasy je protlačily mezi nejlepší osmičku šampionátu, neboť z nich získali 7 bodů. Sice je poslední den základních skupin mohli ještě předehnat Švýcaři, pokud by bodovali naplno, avšak ti podlehli českému výběru 4:5.

Finové by si měli s Dány poměrně snadno poradit. Je sice pravdou, že Dánsko ve skupině zaskočilo českou reprezentaci, kterou porazilo 2:1 po nájezdech, avšak Vůjtkovi svěřenci spálili hromadu šancí, mezi nimiž bylo i několik nastřelených tyčí. Tým Suomi bude pro dánské mužstvo velkým soustem, které se jim nepodaří spolknout.    

Postup 85:15

 

Kanada – Švédsko

Podobně jako Finsko si ve skupině B mistrovství světa vedla i Kanada. Neporažený však mohl zůstat jeden, přičemž kanadský celek jím nebyl. Hokejisté javorového listu se tak musí ve čtvrtfinále smířit s kvalitnějším protivníkem. Švédové dosud podlehli jen těžkým soupeřům, s některými papírovými outsidery se však poměrně trápili. Ztratili bod za výhru po prodloužení se Švýcarskem, remízovým králem letošního turnaje, a Lotyšskem.

Favoritem duelu jsou kanadští mladíci, kteří se na MS prezentují velmi pohledným hokejem. Pyšní se nejlepším rozdílem vstřelených a inkasovaných branek, který u nich činí 26 gólů. Ani švédský výběr není špatný, záleží ale na tom, jak se mu vyvedou jednotlivé třetiny. Proti české reprezentaci první dějství dominovali, v dalších dvou však naprosto odpadli.

Postup 60:40

 

Rusko – Německo

Pořadatel letošního šampionátu pouze jedinkrát klopýtl, když v úvodním duelu s českým mužstvem prohrál 0:3. Následně sice ještě chvíli pokulhával s Kazachstánem, ale pak se ruská mašina rozjela na plný výkon a drtila jednoho soupeře za druhým. Nejvíce to odnesli Dánové, kteří vyfasovali výprask 1:10. V posledním střetnutí si Rusové poradili se Švédy 4:1. Německý celek je příjemný překvapením mistrovství světa. Ne, že by se jim nemohlo povést proklouznout do čtvrtfinále – vždyť v roce 2010 dokonce skončili čtvrtí – ale přece jen hlavně v posledních zápasech převáděli dobré zodpovědné výkony. I díky nim a třem výhrám v řadě se probili až na třetí příčku skupiny B.

Čtvrtfinále však bude pro německý tým konečnou stanicí, neboť rozjetý ruský vlak bude jen těžko zastavovat. Domácí mají v mužstvu spoustu hvězd z NHL a KHL, které Rusům zajistí postup mezi nejlepší čtyřku turnaje.

Postup 85:15

Tomáš Schmiedt