MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

O zlato si zahrají Finsko a Kanada, Rusové zabojují o bronz

článek

Suverénní Finové si vyšlápli v semifinále na dalšího favorita. A ne jen tak ledajakého. Domácí Rusové se musí totiž smířit s tím, že se jim bude na krku houpat v nejlepším případě bronz a kdoví, jestli vůbec. Ve druhém semifinálovém utkání vedla Kanada nad USA po první třetině 2:0, Američané ale během sedmi minut druhé dvacetiminutovky skóre otočili. Kanadský výběr nakonec zachránil nádhernou brankou Ryan Ellis a posunul tak javorové listy do finále.

Perfektní Finové zaskočili Rusko

Rudá mašina vlétla na Finy jako uragán. Svěřenci Olega Znaroka, podporováni několika tisíci fanoušků, nenechávali svému soupeři ani kus ledu zadarmo. Ve třetí minutě vyústil úvodní tlak ve vedoucí branku domácího výběru. Sergej Širokov nadvakrát procedil puk za Koskinena a sborná se ujala vedení. Tlak domácích hokejistů i nadále trval, od poloviny utkání ale převzali otěže utkání hokejisté ze země tisíce jezer. Největší šanci na vyrovnání spálil v přesilové hře Aleksander Barkov, který úplně sám u pravé Bobrovského tyče nedokázal nasměrovat kotouč do brány.

Druhá třetina proměnila Ledový Palác spíše v palác smutku. Finové totiž zmrazili ruský tým třemi brankami. Nejprve vyrovnal stav utkání v přesilové hře osmnáctiletý Sebastian Aho, který z mezikruží poprvé v utkání prostřelil Bobrovského. V šestatřicáté minutě pak po vypršení ruské přesilové hry Patrik Laine krásně našel Jussiho Jokinena, který trefil z pravého kruhu odkrytou bránu, a Finové rázem vedli 2͚:1. Aby toho nebylo na domácí hráče málo, o tři minuty později fauloval ruský miláček Ovečkin protihráče před vlastní bránou a musel si jít odpočinout na trestnou lavici, kde však moc dlouho nepobyl. Po šestnácti sekundách využil početní výhodu opět Sebastian Aho a svěřenci Kariho Jalonena vedli o dvě branky.

V závěrečném dějství měli Rusové jasný úkol. Překonat finský obranný val a vyrovnat stav utkání. To se ale svěřencům Olega Znaroka nepodařilo ani při závěrečné přesilové hře šesti proti čtyřem a museli opustit ledovou plochu s vědomím, že o zlato si letos nezahrají.

Ohlasy po utkání

Oleg Znaro (RUS): Dobře jsme vstoupili do zápasu. Rychle jsme vedli, mohli jsme přidat další góly, měli jsme spoustu příležitostí po celou dobu zápasu, obranná hra byla dobrá, ale nedali jsme góly, což se proti tak silnému soupeři jako je Finsko nevyplácí.“

Kari Jalonen (FIN): Měli jsme ne úplně dobrý začátek, dostali jsme gól, ale nepřestali jsme se soustředit a hráli jsme dál svoji hru. Můj názor je, že jsme odvedli skvělý výkon během celých šedesáti minut, hlavně Mikko Koskinen, který nám dal možnost vyhrát utkání. Měli jsme v sobě spoustu pozitivní energie během celého zápasu a to bylo klíčem k našemu dnešnímu vítězství.“

Kanada přetlačila USA ve třetí třetině

V druhém semifinálovém utkání nastoupila favorizovaná Kanada proti výběru USA. Většina první dvacetiminutovky obrazem připomínala přesilovou hru hokejistů s javorovým listem na prsou, přitom hlavní sudí až do devatenácté minuty nevylučoval. Do vedení se Kanada dostala zásluhou Brandana Gallaghera, který jako první našel volný puk na brankovišti a přišpendlil jej pod horní tyč. Na 2:0 zvýšil v devatenácté minutě Brad Marchand po nádherné kombinaci s Cody Cecim.

Prostřední perioda přinesla studenou sprchu pro tým Billa Peterse. Hned v úvodu třetiny snížil český kat Auston Matthews. O pár minut později se parádní trefou do horního růžku blýskl David Warsofsky a v přesilové hře krátce před polovinou utkání dokonal obrat Tyler Motte. Kanaďané tak přišli o dvoubrankové vedení během sedmi minut. Ještě před druhou přestávkou se však podařilo srovnat skóre Dericku Brassardovi.

Remízový stav netrval dlouho. Devadesát čtyři sekund po úvodní siréně vybruslil do útočného pásma Ryan Ellis a vymetl pavučinky v Kinkaidově bráně. Američané ani přes řadu dobrých příležitostí nedokázali na čtvrtý kanadský gól odpovědět a zahrají si o třetí místo, Kanada vyzve ve finále Finsko.

Ohlasy po utkání

Bill Peters (CAN): „Tým USA se během turnaje hodně zlepšoval a dnes byli mnohem lepším soupeřem než když jsme odehráli první utkání ve skupině. Hráli tvrdě, tlačili nás. Budoucnost hokeje v USA je opravdu dobrá. Je tam velký počet mladých hokejistů, kteří hrají opravdu skvěle.“

John Hynes (USA): „Myslím, že to bylo opravdu vyrovnané utkání, vrátili jsme se do zápasu ze stavu 0:2. Byli jsme dobře motivovaní. Jsme zklamaní z výsledku, ale jsme pyšní na předvedenou hru a zahrajeme si o bronz. Řekneme si něco k dnešku, zregenerujeme a zítra jdeme do zápasu opět naplno.“