MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Plekanec popravil Kazachstán, Češi se opět radují z výhry

článek

Český kapitán Tomáš Plekanec rozhodl dvěma brankami o výhře nad houževnatým soupeřem z Kazachstánu. Celek s šestnácti hráči týmu Barys Astana byl většinu zápasu na dostřel vyrovnání, vítězství do prázdné brány však pečetil Robert Kousal a Vůjtek si se svými svěřenci připisuje pátou výhru na turnaji.

periody chtěli ukázat i soupeři z Kazachstánu. Pavel Francouz, který nastoupil do třetího utkání na šampionátu, neměl příliš mnoho práce, naopak Vitalij Kolesnik se musel hodně otáčet za českými střelami. Pokus Tomáše Plekance ze sedmé minuty, který prošel Kolesnikovi mezi betony, sice ještě nebyl uznán kvůli postavení mimo hru, o pár sekund později se už ale kapitán Vůjtkova výběru mohl radovat. Pastrňákova střela od modré čáry vypadla Kolesnikovi z výstroje a forvard se čtrnáctkou na dresu neměl problém uklidit černou pryž pod horní tyč.

Do druhé třetiny vstupovali čeští hokejisté s jednobrankovým vedením v zádech, které museli bránit již mnohem pozorněji, Kazachstánci totiž začali vystrkovat růžky. S jejich nebezpečnými protiútoky si většinou dokázala poradit česká obrana, jako například, když svěřenci Andreje Nazarova ujeli do přečíslení ve vlastním oslabení, Michal Kempný ale vyřešil situaci s přehledem. Největší problém měla česká parta tři minuty před koncem prostředního dějství, když dostal Kazachstán k dispozici početní výhodu, i tentokrát se ale hráči s českým lvem na prsou ubránili a dále drželi hubený náskok.

Třetí třetina přinesla o něco větší klid na hokejky českého týmu. Kdo jiný než Tomáš Plekanec, poslal svůj celek do dvoubrankového vedení. Kapitán národního týmu se dostal ke kotouči mezi kruhy a přesnou střelou rozvlnil podruhé v odpoledním utkání síť Kazachstánu. Hokejisté z hranic mezi Evropou a Asií dokázali místy svého soupeře dostat pod tlak a po zásluze se radovali ze snížení nepříznivého stavu. Mezi kruhy si najel Nigel Dawes a po přihrávce zpoza české brány překonal do té doby bezchybného Francouze. Při závěrečné hře bez brankáře však trefil odkrytou klec Robert Kousal a zajistil tak svému celku pátou výhru na moskevském turnaji.

Ohlasy po utkání 

Roman Červenka: Myslím, že nám moc nešly nohy, ale jsem rád, že jsme zvládli vyhrát. Naše hra nebyla úplně podle představ, ale vyhráli jsme a to se počítá. Každý soupeř na turnaji je zkrátka těžký.

David Pastrňák: Snažili jsme se hrát disciplinovaně. Kazachstán má dobré hráče, dobrý tým, lehké to vůbec nebylo. Dost jsme se trápili v koncovce, takže za výhru jsme opravdu rádi.

Jan Kolář: Pro nás to byl dnes hodně těžký zápas, ale nakonec máme důležité tři body do tabulky. Všechny týmy tu hrají dobře, nezáleží na soupeři. Musíme se dobře připravovat na každý zápas. Chtěli jsme hrát daleko od naší brány, jednoduše a uhrát to až do konce.

Česko – Kazachstán 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 7. Plekanec (Pastrňák, Červenka), 43. Plekanec (Pastrňák), 59. Kousal (Birner, Řepík) – 56. Dawes (Boyd, Trjasunov). Vyloučení: 4:3. Využití: 0:0. Střely na bránu: 36:20. Diváci: 8234.

Česko: Francouz (Furch) – Jeřábek, Jordán, Kolář, Šimek, Kempný (A), Kundrátek, Doudera – Červenka (A), Plekanec (C), Pastrňák – Birner, Kovář, Řepík – Kašpar, Zohorna, Kousal – Filippi, Koukal, Jarůšek – Zaťovič.