MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Přehled maskotů zdobících několik předešlých MS

článek

Při organizaci hokejového šampionátu se nesmí zapomenout ani na maskoty, kteří neodmyslitelně provází každý hokejový svátek. Na tribunách baví diváky a přinášejí úsměv na tváře návštěvníků malých i velkých. Minulý rok se na turnaji v Česku představili známí králíci z večerníčků – Bob a Bobek. Stali se tak vůbec prvními maskoty v páru. Na letošní šampionát vybrali Rusové sibiřského huskyho Laiku.

Běloruský zubr Volat

Běloruské MS 2014 doprovázel v hledištích jeden z tamních symbolů – zubr. Ten byl organizátory vybrán ze čtyř desítek variant. Více jak rok před vypuknutím události mohli obyvatelé Běloruska hlasovat o jméně, které ponese tento tvor. Z ankety nakonec vyplynulo jméno Volat – slovo pochází se staré slovanštiny a znamená obrovský, což toto zvíře bez pochyby je. Představitelé Běloruské hokejové federace navíc tvrdili, že se jméno snadno zapamatuje a snadno jej vysloví fanoušci hokeje ze všech koutů světa. Jeden kostým tohoto maskota vyšel v přepočtu na více než 73 000 korun, vyrobeno jich bylo 5.

Králíci kouzelníka Pokustona

Hned ve více ohledech se na tomto MS událo něco poprvé. Zahajovací ceremoniál, který přímo v aréně zhlédlo přes sedmnáct tisíc lidí, odhalil pro mnohé vůbec poprvé tvář a celkový vzhled známého kouzelníka Pokustona, jemuž patří klobouk, ve kterém přebývají králíci Bob a Bobek. Oblíbené postavičky z večerníčků se mohly navíc pyšnit ještě jedním prvenstvím – doposud se na žádném mistrovství světa neukázali maskoti v páru. Králíci se tak v hokejovém prostředí octli nejprve v jednom z dílů večerníčku, loni se v celé své kráse podívali na opravdový stadion a zapsali se do povědomí celému světu.

Sibiřský husky v Rusku

Ruská a mezinárodní hokejová federace před MS 2016 rozhodovala o svém maskotu. Na území Ruska se šampionát uskuteční už potřetí od začátku tohoto tisíciletí. Po sobovi Hockoshovi a medvědici Teamce zvolili Rusové jako maskota Laiku. Toto sibiřské plemeno je pro tamní stát důležité – za druhé světové války sloužilo a pomáhalo sovětské armádě, zároveň se Laika stala prvním živým tvorem, který se dostal na oběžnou dráhu Země. Rusko tak nepřistoupilo zpět k variantě medvěda, který na každém domácím turnaji v minulém století přinesl domácím zlato. Posledního zlatého medvědího maskota představili tehdy ještě pořadatelé z SSSR na MS v Moskvě. Jmenoval se Míša, jeho předchůdce z roku 1973 byla Toptigka.