MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Příprava na MS 2015: dvě vítězství ve federálním derby

článek

Čeští hokejisté pokračují ve spanilé jízdě přípravným obdobím před vyvrcholením v podobě Mistrovství světa v ledním hokeji 2015 v Praze a v Ostravě. Po výhrách nad Norskem si svěřenci koučů Růžičky, Weissmanna a Špačka dvakrát poradili se slovenským výběrem. V prvním duelu sice musely o vítězi rozhodnout až samostatné nájezdy, napodruhé již čeští hráči potvrdili své kvality v řadné hrací době.

ČESKÁ REPUBLIKA - SLOVENSKO 3:2 po nájezdech

(1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 15. Kolář (Novotný), 35. Pláněk (Radil, Zohorna), rozhodující nájezd Jan Kovář - 13. Bartovič (Jaroš), 52. Bartovič (Bližňák).
Rozhodčí: Hodek, Šindler - Bláha, Jelínek (všichni Česká republika). Vyloučení: 7:7. Využití: 0:1. Diváci: 3742.
Česká republika: Jakub Kovář - Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Mozík, Kempný, Pláněk, Jank - M. Růžička, Jan Kovář, Zaťovič - Birner, Novotný, Smoleňák - Pohl, Roman, Svačina - Radil, Filippi, T. Zohorna. Trenéři: Růžička, Weissmann a Špaček.
Slovensko: Hudáček - Čerešňák, Graňák, Jurčina, Sersen, Sloboda, Barabka, Jaroš, Kozák - Hudáček,Lušňák, Nagy - J. Sýkora, Viedenský, Tybor - Haščák, Bližňák, Bartovič - Vandas, A.Šťastný, Dej. Trenéři: Vůjtek a Országh.

Přípravné duely ve federálním derby proti Slovákům viděli diváci na zimních stadionech v Jihlavě a následně i ve Znojmě. Úvodní střetnutí znamenalo v první části přerušení téměř 133 minut trvající série brankáře Jakuba Kováře bez inkasované branky, jeho skvělou bilanci pokazil přesilovkovou trefou Milan Bartovič. Z náskoku se slovenští reprezentanti radovali necelé dvě minuty, kdy těsně mako dokázal umazat prudkou ranou od modré čáry obránce Vladivostoku Jan Kolář.

Českým hráčům se nakonec povedlo dokonat obrat díky trefě Martina Pláňka, vítězství v řádné hrací době se ale i přesto nekonalo. Hráč bratislavského Slovanu Milan Bartovič potvrdil vynikající statistiky před blížícím se mistrovstvím světa, druhou brankou v utkání poslal duel až do samostatných nájezdů. "V první třetině jsme se trošku rozkoukávali, ta druhá byla výborná. A ve třetí mi částo připadalo, že jsme spíš bránili náskok 2:1. Pak jsme dostali poměrně laciný vyrovnávací gól,“ popisuje průběh duelu z pohledu ze střídačky trenér Vladimír Růžička.

Právě on s trenérem Weissmannem poslali Jana Kováře při samostatných nájezdech dvakrát za sebou na led, za dvojitou porci důvěry se jim druhý nejproduktivnější hráč základní části KHL odvědčil dvěma gólovými radostmi. Slovensko tak odjelo z jihlavského ledu po nájezdech poraženo, trenér českého výběru však ocenil hru soupeře zejména směrem do defenzívy. „Myslím, že Slováci nás prověřili víc než Norové. Mají celkem silnou obranu, zadek je opravdu kvalitní. Není snadné se přes ně dostat,“ míní Růžička.

ČESKÁ REPUBLIKA - SLOVENSKO 3:1

(2:0, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 1. Zaťovič (Nakládal, Růžička), 8. Simon (Radil, Mozík), 54. Valský (Zohorna) - 50. L. Hudáček (Šťastný, Dej).
Rozhodčí: Hodek, Šindler - Bláha, Svoboda. Vyloučení: 9:12. Bez využití. Diváci: 5274.
Česká republika: Jakub Kovář (32. Machovský) - Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Plánek, Kempný, Mozík, Jeřábek - Růžička, Jan Kovář, Zaťovič - Birner, Novotný, Smoleňák - Pohl, T. Zohorna, Valský - Radil, Filippi, Simon. Trenéři: Růžička, Weissmann a Špaček.
Slovensko: J. Hudáček - Podhradský, Švarný, Jurčina, Sersen, Jaroš, Baranka, Sloboda, Kozák - L. Hudáček, Marcinko, Nagy - J. Sýkora, Viedenský, Tybor - Dej, Bližňák, Bartovič - Haščák, Lušňák, Cehlárik - A.Šťastný. Trenéři: Vůjtek a Országh.

O dva dny později sehrály oba mančafty ve Znojmě odvetu, která prodloužila českou sérii přípravných zápasů bez porážky. Na soupeře čeští hráči vlétli hned od samotného začátku zápasu, již po 46 vteřinách rozjásal vyprodanou arénu Martin Zaťovič, který bleskurychle doklepl do sítě puk po střele Jakuba Nakládala. Za zhruba sedm minut kapituloval slovenský gólman Julius Hudáček podruhé, tentokráte z hokejky Dominika Simona.

Slováci se dokázali dostat na dostřel deset minut před koncem třetího dějství, kdy střídajícího Machovského překonal Libor Hudáček. Domácí tým si ale dobře rozehrané utkání vzít nenechal, definitivní razítko na druhé české vítězství nad Slovenskem udělal šest minut před koncem Jakub Valský. „Zápas byl z naší strany velmi dobře odehraný, možná trošku podobný jako ten první v Norsku. Narazili jsme na silného soupeře, měli jsme dobrý pohyb, jsme spokojeni s přístupem hráčů," spokojeně zhodnotil druhé utkání Vladimír Růžička.

Změny v kádru: na scénu jdou hráči Sparty a Alexander Salák

Po dvou přípravných duelech proti slovenskému výběru se rozhodl Vladimír Růžička provést další změny ve svém kádru. S vidinou účasti na domácím světovém šampionátu se rozloučili obránce Jakub Jeřábek a trojice útočníků Ondřej Roman, Vladimír Svačina a Petr Pohl. Naopak na srazu se od třetího dubnového týdne představí brankář Alexander Salák, které doplní extraligoví Adam Polášek, Jan Buchtele a Michal Vondrka.