MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

První výhra je doma! Lotyše srazily přesilovky, řádil Jan Kovář

článek

Čeští hokejisté napravili úvodní nezdar se Švédskem proti Lotyšsku. Přes pomalejší začátek se svěřenci kouče Vladimíra Růžičky dostali do hry skvělým výkonem ve druhé třetině a hlavně kvalitním výkonem v přesilových hrách. Tři vstřelené branky v početní výhodě režíroval útočník Jan Kovář, který se podílel na většině českých branek. Po vítězství 4:2 patří České republice průběžná první pozice.

Čeští hokejisté začali druhé utkání na světovém šampionátu proti lotyšskému výběru vlažněji, za což však v úvodních minutách potrestáni nebyli. I přesto se do vedení dostali po výprasku od Kanady rázem oživení Lotyši, když ve čtrnácté minutě využil vyloučení Jaromíra Jágra bekhendovou střelou mezi ruku a beton Alexandera Saláka Kaspars Daugavinš. Po inkasované brance čeští reprezentanti převzali tempo hry, avšak důležité vyrovnávací trefy se do pauzy nedočkali.

Minuty po příchodu z kabin však patřily českým hráčům, kteří se dočkali vyrovnávací trefy úderem dvaatřicáté minuty, kdy za záda gólmana Masalskise prošla střela Michala Jordána od modré čáry. Potěšení fanoušci však o 77 sekund později museli znovu usednout do sedaček, vyprodanou arénu totiž zchladil Mikelis Redlihs. Jeho prudká rána z hranice kruhu prošla Salákovi do branky, česká jednička na Mistrovství světa 2015 musela přepustit své místo Ondřeji Pavelcovi. Výměna v brankovišti evidentně vlila svěřencům Vladimíra Růžičky krev do žil, z čehož velmi rychle pramenilo druhé vyrovnání.

Přesilovou hru si do parády vzal Jan Kovář, který po výjezdu od mantinelu neomylně umístil kotouč do Masalskisovy šibenice a znovu srovnal stav vyrovnaného střetnutí. Po vstřelení druhé branky začala Česká republika stupňovat svůj tlak a vzápětí se mohla poprvé v utkání radovat z vedení. Jaromír Jágr ukázal, že ho ani drobné zranění malíčku z úvodního vystoupení proti výběru Tre Kronor nezastaví, a ideálně mířenou ranou přiblížil české hráče k zisku povinných tří bodů.

I Lotyši však v průběhu střetnutí dokázali, že na ledě nejsou pouze do počtu, veškeré jejich pokusy však brankář Ondřej Pavelec kryl. Definitviní razítko na české vítězství udělal v další využité přesilové hře Jakub Voráček, který prokázal svůj důraz na brankovišti a bleskově zametl kotouč za záda lotyšského brankáře. Na gólu si nahrávku připsal také Jan Kovář, kterému se ve druhém vystoupení na Mistrovství světa 2015 nadmíru dařilo. K jedné trefě si totiž připsal ještě dvě gólové asistence.

Česká reprezentace zdolala ve druhém utkání základní skupiny A Lotyšsko v poměru 4:2 a k bodu z úvodního střetnutí se Švédskem si připsala další tři. V tabulce jí v současné době patří první pozice, oproti ostatním týmům však má o jedno utkání odehráno více. Nyní je před českými reprezentanty jeden den volna, po němž se postaví výběru Kanady.

Lotyšsko – Česká republika 2:4 (1:0, 1:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Daugavinš (Darzinš), 24. Redlihs (Sprukts) – 23. Jordán (Červenka, Novotný), 25. Kovář, 33. Jágr (Erat, Kovář), 46. Voráček (Kovář).

Vyloučení: 5:4 + Sotnieks (LAT) 5 minut + OK; Využití: 3:1; V oslabení: 0:0; Střely na bránu: 35:10; Diváci: 17 383.

Sestava Česka: Salák – Hejda (A), Němec, Kolář, Nakládal, Čáslava, Jordán, Krejčík – Sobotka, Erat, Voráček (C) – Klepiš, Kovář, Jágr (A) – Červenka, Novotný, Smoleňák – Koukal, Hertl, Simon – Zaťovič.

Další výsledky:

Švýcarsko – Rakousko 3:4 po nájezdech

Slovensko – Dánsko 4:3 po nájezdech

Francie – Německo 1:2

Bělorusko – Slovinsko 4:2

Norsko – USA 1:2

Ohlasy po utkání:

Michal Jordán: Soupeř hrál se čtyřmi hráči na modré čáře, těžko se nám dostávalo do jejich obranné třetiny, tudíž můžeme být s výsledkem spokojeni. Švédi se snažili hrát hokej, proti nim to přece jen bylo o trochu jednodušší. Dnes i když jsme nahodili kotouč, Lotyši tam měli jednoho na brankové čáře, který je v poklidu sbíral. Byl to velmi houževnatý soupeř, museli jsme vyhrát a jsem rád, že se nám to podařilo.

 

Ondřej Pavelec: Dnes se nám povedly přesilové hry, díky kterým se rozhodují zápasy. Nám jdou, ale nesmíme to zakřiknout. Atmosféra byla dobrá, člověk se může nechat hodně rychle strhnout, takže jsem se snažil soustředit hlavně na zápas. Teď nás čeká den pauzy, zítra si zřejmě zatrénujeme a připravíme se na zápas s Kanadou, která přivezla do Prahy výborný tým.