MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

První zápas ve Znojmě národnímu týmu nevyšel. Dominovali Švédové

článek

První ze dvou utkání hraných na znojemském stadionu proti výběru Švédska České republice nevyšel. Nadějný začátek v první třetině, kdy se v přípravě na MS 2016 dostali svěřenci Vladimíra Vůjtka do vedení 2:0, nestačil na následnou sedmigólovou kanonádu hráčů Tre Kronor, kteří nakonec s přehledem zvítězili. Čechům tedy nepomohly ani nové posily, které přišly po konci tuzemské extraligové soutěže nebo ze zámoří.

Začátek duelu byl lepší pro domácí celek. Zkraje první části dostal dvouminutový trest švédský Larsson, který jej sice odseděl celý, zanedlouho po jeho návratu se ale prosadil Tomáš Zohorna, jenž v mezikruží šikovně tečoval kotouč do sítě. Za tři minuty se opět rozmohla česká radost, Kempného ránu od modré dokázal postrčit až za brankovou čáru Petr Koukal. Švédové se ale ještě před první sirénou dotáhli na ztrátu jediné trefy, o to se postaral Robert Rosén.

Do druhé části vstoupili však lépe hosté a v osmé minutě srovnali v přesilovce. Linus Hulström poslal od modré lajny pořádně jedovatou ránu, která bleskurychle zasvištěla až za Furcha. „V přesilovkách nás Švédové v podstatě nepustili k puku. Měli perfektní kombinace, jejich beci výborně stříleli, chodili na gól a byli v pohybu,“ přiznává hlavní trenér Vladimír Vůjtek.

Znovu získat vedení pro národní tým Česka mohla posila reprezentačního celku David Pastrňák, který byl v úniku hákován a byl nařízen nájezd. Ten ale rodák z Havířova nedokázal proměnit a pokračovalo se za stavu 2:2. „Myslím, že David hrál dobře, že to bylo oživení,“ tvrdí hlavní trenér české hokejové reprezentace. Dvě minuty před koncem prostředního dějství dokonalo Švédsko obrat. Patrick Cehlin stál dobře před brankou Čechů a dokázal srazit ránu od modré až do sítě.

Poslední perioda nabídla gólovou smršť seveřanů. Nejprve Nygren využil početní převahy, sedm sekund poté se opět radoval Cehlin, který díky nedůrazu domácí obrany z bezprostřední blízkosti překonal českého gólmana. Začalo utíkat posledních 120 sekund zápasu, když šestý puk poslal za záda Furcha Rosén, za necelou minutu zasadil poslední hřebíček do rakve národního týmu Česka Backlund.

„Jednak jsme nestíhali bruslařsky, jednak tam nebyla ani bojovnost, jakou by si zasluhoval národní tým. Odevzdávali jsme kotouče. Prostě - zápas se nevyvedl,“ uzavírá Vůjtek, který tak má před blížícím se MS 2016 nad čím přemýšlet.

STATISTIKA PRVNÍHO ZÁPASU SE ŠVÉDSKEM:

Česko – Švédsko 2:7 (2:1, 0:2, 0:4)

Branky a nahrávky: 6. Zohorna (Gulaš), 10. Koukal (Kempný) – 16. Rosén (Gynge), 28. Hultström (Forsling, Rosén), 38. Cehlin (Martinsson, Omark), 47. Nygren (Omark), 47. Cehlin (Omark), 59. Rosén (Hultström), 59. Backlund (Omark, Cehlin)

Sestava ČR: Furch (Francouz) – Jeřábek, Jordán, Kundrátek, Kempný, Hrabal, Kolář, Zámorský, Voráček – Pastrňák, Plekanec, Červenka – Kašpar, Koukal, Vincour – Gulaš, Kovář, Zohorna – Sekáč, Filippi, Zaťovič – Kubalík.