MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Rusové jsou mistry světa

článek

Vůbec poprvé se ve finále MS utkala dvojice Rusko – Finsko. Rusko odehrálo duel bez svého hlavního kouče, který musel kvůli nesportovnímu chování při semifinále se Švédskem sledovat zápas z tribuny. Absence trenéra sbornou nepoznamenala, dokráčela do finále bez jediné porážky na turnaji a po výhře 5:2 slaví titul.

Rusové vstoupili do zápasu aktivně, ve druhé minutě mohli jít do vedení, Šipačev ale nedokázal Rinneho překonat. Rozlet sborné přerušila přesilovka Finů, kteří v ní však nic nevymysleli. Naopak následné početní převahy Rusů byly povedenější, sborná si vytvořila obrovský tlak, Rinneho nepřekonali Malkin, Tichonov ani Širokov, ovšem v čase 10:45 se podařilo početní převahu využít, když přesně pálil Sergej Širokov – 1:0. Vyrovnat mohl vzápětí Kontiola, Bobrovského ale i díky zásahu ruského obránce nepropálil. Mužstvo Suomi se dostalo do náporu v závěru třetiny, Hietanen pálil jen do horní tyče, Kontiola nevyužil přečíslení dvou na jednoho, přesto se nakonec Finové dočkali a v čase 19:57 vyrovnal přesnou ranou mezi Bobrovského betony Iirka Pakarinen – 1:1.

Ve druhém dějství měli jasnou převahu Rusové, kteří svého soupeře přestříleli 18:5. Přesto to bylo Finsko, kdo se radoval jako první z branky, když v čase 26:51 pálil přesně v početní převaze Olli Palola – 1:2. Sborná potřebovala pouze 43 vteřin na vyrovnání z hole Alexandra Ovečkina – 2:2. Rusko dostávalo Finy pod velký tlak, navíc mělo k dispozici další přesilovky, v nichž opět trestalo. Rinne dlouho držel vyrovnaný stav, ovšem v čase 35:38 poslal sbornou znovu do vedení Jevgenij Malkin – 3:2.

Třetí třetina byla jasně v režii ruské mašiny, Finové dopláceli na nedisciplinovanost. V čase 44:24 využila sborná už třetí početní převahu po přesné střele Danise Zaripova – 4:2. Hokejisté Suomi mohli vzápětí snížit, Lehtera ale nedokázal puk nadvakrát protlačit za Bobrovského. Neujala se ani následná finská přesilovka, v níž Rusové dobře bránili a soupeře k ničemu vážnějšímu nepustili. Finové se snažili o zdramatizování utkání, vůbec si však nedokázali vytvořit gólovou šanci. S přibývajícím časem se frustrace modrobílých začala projevovat fauly, sborná využila i čtvrtou přesilovku, když v čase 55:53 zvýšil Viktor Tichonov – 5:2, a bylo rozhodnuto. Utkání už se prakticky jenom dohrávalo, Rusové bez problémů poslední minuty ubránili a zaslouženě slaví zlaté medaile. Sborná na turnaji neztratila jediný bod, Finové mohou být s výsledkem také jistě spokojeni – vždyť nebýt výhry Švýcarska nad Lotyšskem, vůbec nemuseli postoupit do čtvrtfinále.