MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Série proher končí, reprezentace porazila Švýcarsko těsně 2:1

článek

Česká reprezentace prohrála se Švýcary pětkrát v řadě, po třech letech ale černou sérii ukončila v rámci utkání turnaje Euro Hockey Challange. Nyní čeká národní tým poslední fáze přípravy – ve čtvrtek začínají Švédské hry, závěrečný podnik letošní Euro Hockey Tour. Vladimír Růžička provedl další změny v sestavě, ze soupisky vyřadil pět hráčů.

Na druhý zápas se Švýcary se týmy přesunuly do Basileje. Do branky se postavil Jakub Kovář, premiérově se v přípravě představil Roman Červenka, který první utkání pro nachlazení vynechal. Češi začali úvodní třetinu aktivně, ve 4. minutě měl první velkou šanci Růžička, svůj samostatný únik ale nezakončil dobře. V čase 4:19 už se Martinu Růžičkovi zadařilo lépe a poslal český tým do vedení. Hrálo se téměř pouze ve švýcarském obranném pásmu, brankář Mayer musel krýt nebezpečné pokusy Jordána, Krejčíka či Filippiho, Češi nevyužili ani dvě přesilovky v řadě. Ještě před přestávkou mohli skórovat Červenka s Růžičkou, přečíslení dvou na jednoho jim však nevyšlo a brankář domácích nemusel zasahovat.

Druhou třetinu začali Švýcaři náporem, který v čase 24:02 vyústil ve vyrovnávací gól z hole Kevina Romyho. Následně mohli otočit vývoj zápasu, nevyužili ale téměř dvouminutovou dvojnásobnou početní převahu, v níž si vytvořili prakticky jen jednu výraznější šanci. Jedním z vyloučených byl obránce Mozík, který se těsně po uplynutí trestu dostal do samostatného úniku, byl však faulován, a tak rozhodčí nařídili trestné střílení. V čase 28:15 vrátil Vojtěch Mozík české reprezentaci vedení a ta pak měla opět více ze hry. Mayera však nepřekonali Valský ani Smoleňák, neprosadil se ani Červenka.

O začátku třetího dějství měli znovu převahu domácí, kteří se tlačili za vyrovnáním. Ve 44. minutě se to mohlo podařit Plüssovi, při přečíslení tří na jednoho ale mířil vedle, Kovář nemusel zasahovat ani proti nebezpečné střele Neuenschwandera. Čeští hokejisté hrozili zejména z rychlých protiútoků, Mayer zlikvidoval střely Smoleňáka, Zohorny i Linharta, navíc při něm stálo i štěstí, když Radil trefil pouze tyč. Domácí se nadále snažili o vyrovnávací branku, česká obrana je však do větší blízkosti Kováře pouštěla jen minimálně a Švýcarům nepomohla ani závěrečná power play.

Po skončení zápasů Euro Hockey Challange udělal Vladimír Růžička další změny v kádru, reprezentaci opustili obránci Tomáš Linhart a Tomáš Kudělka a útočníci Tomáš Filippi, Jakub Valský a Radek Smoleňák. Na soupisce je v současné chvíli 26 hráčů, přibyl novopečený mistr ze Zlína obránce Petr Zámorský. Růžička má dále zájem o šest až sedm hráčů ze Lva Praha, který hraje finále KHL, nadále také sleduje vývoj prvního kola play off zámořské soutěže. Možnou posilou je Jakub Kindl, jehož Detroit ve hře o Stanley Cup skončil, počkat se však musí na zdravotní prohlídku, kterou minulý týden neprošli hráči Tampy – Gudas a Palát.