MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Startují boje o medaile. Kdo otevře finálovou bránu?

článek

Den na odpočinek, potažmo přesunutí z Petrohradu do Moskvy, měli hokejisté Ruska, Kanady, Finska a USA. V sobotu 21. 5. je čeká tuhý boj o účast ve finále. Pokud chtějí Rusové pomýšlet na zlato, musejí přejít přes neporažené Finy, Kanada si musí poradit s mladým týmem USA.

Finsko - Rusko 

Tuhý boj mezi domácím týmem, který požene 12000 fanoušků a celkem, který letos předvádí nejlepší hokej na turnaji. Přesně to lze očekávat od duelu Finska s Ruskem. Kádr Suomi si na turnaji poradil například s Kanadou (4:0), Slovenskem (5:0) nebo USA (3:2) a neztratil jediný bod v petrohradské skupině B. Ve čtvrtek zvládli svěřenci Kariho Jalonena porazit ve čtvrtfinále Dánsko poměrem 5:1 a bez větších problémů si zajistili účast v semifinále.

Rusové jsou od úvodní prohry s Českem také stoprocentní. Rudá mašina se nastartovala na plné obrátky a vypráskala například Dánsko (10:1) nebo Švédsko (4:1). Otázkou zůstává, jak ustojí sborná domácí tlak v důležitém zápase. Už v úvodu čtvrtfinálového souboje s Německem byla vidět na hokejkách ruských hvězd menší nervozita a po první třetině dokonce prohrával tým Olega Znaroka 0:1. Od druhé třetiny však již převzala parta kolem kapitána Dacjuka otěže utkání a otočila skóre na finálních 4:1.

Lídři kanadského bodování

Patrik Laine 7+4 (FIN)

Mikael Granlund 4+7 (FIN)

Vadim Šipačjov 5+11 (RUS)

Artěmij Panarin 5+7 (RUS)

Mikael Granlund po čtvrtfinále: „Mám pocit, že nám skvěle chytají gólmani, k tomu máme hodně dobré obránce. V tom jsme opravdu dobří. Bude nám sice chybět Aleksander Barkov, ale myslím, že ostatní hráči jej zvládnou zastoupit. Doufejme, že se do týmu ještě vrátí.“

Kanada – USA 

Semifinále, ve kterém se utkají dvě zámořské země, má poměrně jasného favorita. Kanada, která obhajuje zlato z posledního Mistrovství světa v Praze, by měla podle všech očekávání přejít přes svého geografického souseda poměrně hladce do finále. Celek USA si ale řekl o pozornost ve čtvrtfinále, když téměř bezejmenný tým vyřadil celek Vladimíra Vůjtka.

Kanaďané na šampionátu v Petrohradě opět předváděli parádní výkony. Pouze jednou se hokejistům s javorovým listem na hrudi nevyvedl zápas podle představ, když podlehli Finsku 0:4. To svěřenci trenéra Hynese procházeli skupinou s mnohem většími obtížemi a do čtvrtfinále se dostali až na poslední chvíli, když v úterním utkání vydolovali bod z duelu se Slovenskem. Čtvrtfinálová výhra však dodala americkému týmu patřičnou dávku sebevědomí.

Lídři kanadského bodování

Mark Stone 4+6 (CAN)

Derick Brassard 4+6 (CAN)

Auston Matthews 5+3 (USA)

Dylan Larkin 2+5 (USA)

Matt Dumba po čtvrtfinále: „Čtvrtfinálový zápas byl hodně těžký, ale chtěli jsme hrát naši hru, hodně s pukem a to nám vyšlo. Ve druhé třetině jsme měli také trochu štěstí. Myslím, že hodně dobře bruslíme, také je super, že se všichni dobře známe, už dříve jsme spolu hráli, což je skvělé pro to, aby spolupráce fungovala. Semifinále bude pro oba týmy těžké utkání, fyzické, navíc je mezi námi velká rivalita. Bude to vyhecované.“