MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Úspěch, či neúspěch? Rozhodne se ve čtvrtek!

článek

Čeští reprezentanti zvládli první část úkolu v boji o nejvyšší příčky mistrovství světa, když se jim podařilo postoupit ze základní skupiny. Nyní je však bude čekat nejdůležitější souboj turnaje, o kterém se pravidelně tvrdí, že se v něm rozhoduje o úspěchu, či neúspěchu. Češi v něm změří síly s Finskem. Duel se odehraje ve čtvrtek od 20:15 v pražské O2 aréně.

Základní skupina A nepřinesla žádné větší překvapení. Do čtvrtfinále z ní postoupily mužstva Kanady, Švédska, České republiky a Švýcarska. Na medaile stále mohou pomýšlet i týmy USA, Ruska, Finska a Běloruska, které se mezi nejlepší osmičku turnaje probily ze skupiny B. S elitní divizí se minimálně na rok loučí Rakousko a Slovinsko.

V další fázi turnaje bude na český výběr číhat těžký soupeř z Finska, který disponuje spoustou kvalitních hráčů. Bránu severského celku na mistrovství světa po většinu času strážil Pekka Rinne, jenž v zámořské NHL obléká dres Nashvillu. Rinne zatím předvádí bravurní výkony, což potvrzuje nejen procentuální úspěšnost zákroků lehce přes 94 procent, ale také tři čistá konta, díky nimž překonal rekord mistrovství světa v odchytaných minutách bez inkasované branky. Celkem Finové dosud inkasovali pouze devět branek!

V obraně na sebe upozornil brzy jednadvacetiletý Esa Lindell. Ten si v sedmi odehraných zápasech připsal šest bodů za jeden gól a pět přihrávek, což mu jako nejproduktivnějšímu bekovi Finska vyneslo pátou pozici v kanadském bodování obránců. Ve finském útoku válí Joonas Donskoi, jemuž třináct střel na bránu stačilo ke vstřelení pěti branek, navíc dvakrát u gólu asistoval. Nejvíce kanadských bodů na turnaji ale v dresu Finska nasbíral zkušený dvaatřicetiletý Jussi Jokinen. Jokinen dvakrát zamířil do černého a sedmkrát se na brance podílel nahrávkou.      

Ve výsledku tedy svěřence trenéra Vladimíra Růžičky čeká protivník s nejlepší obranou na mistrovství světa, který k tomu dokáže být v útoku velmi nebezpečný. Obě tyto vlastnosti potvrzují i hry v nevyrovnaném počtu hráčů na ledě. Finové hráli šestnáctkrát v oslabení, avšak ani jednou při něm neobdrželi gól! Zaslouženě jim tak v této statistice patří první pozice. Český tým je jedenáctý, v pětadvaceti početních nevýhodách inkasoval šestkrát. Statistice přesilových her Finsko sice nevévodí, ale díky šesti gólům z pětadvaceti možností potrestat soupeřovo provinění proti pravidlům ukořistilo velmi dobré třetí místo. Češi se usadili na šesté příčce, v jednatřiceti přesilovkách sedmkrát skórovali.

Není pochyb o tom, že Finové i vzhledem k výše uvedeným skutečnostem budou pro českou reprezentaci těžkým oříškem. Statistiky a úspěchy v předchozích duelech však nejsou všechno, o postupu do semifinále rozhoduje jediný duel, v němž se může stát cokoliv. A snad se v něm zrodí české vítězství.

Program čtvrtfinále MS 2015:

USA – Švýcarsko (15:15, Ostrava)

Kanada  – Bělorusko (16:15, Praha)

Švédsko – Rusko (19:15, Ostrava)

Finsko – Česká republika (20:15, Praha)