MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Vladimír Růžička odtajnil nominaci na MS

článek

Hned po příletu ze Švédských her oznámil trenér reprezentačního mužstva, kdo pojede na šampionát a pro koho naopak sezona skončila. Celkem bylo nominováno 27 hráčů: 3 brankáři, 8 obránců a 16 útočníků. Národní tým odlétá do Minsku ve středu, v pátek ho čeká první utkání MS proti Slovensku.

Vladimír Růžička oznámil, že rozhodování nebylo jednoduché, ale o nominaci měl téměř jasno už před posledním utkáním turnaje proti Finsku. Hodně velkou váhu při výběru reprezentantů pro mistrovství světa pak měla zkušenost, a to zejména v útoku. Jak řekl trenér národního týmu, vzít víc mladých hráčů by byl až moc velký risk. V obraně se přesto objevují vedle zkušených borců i nováčci. Asi největším překvapením je liberecký Ondřej Vitásek, o jehož nominaci měl Růžička jasno už po utkání se Švédy.

Na Švédské hry neodcestovali nominovaní Roman Červenka, Jan Kovář, Ondřej Němec, Martin Ševc, Jiří Novotný a Jiří Sekáč. Právě Sekáčova nominace byla dalším překvapením – mladý útočník totiž neodehrál poslední zápasy finále KHL. Ukázalo se, že dostal kotoučem a na rozhodující utkání o Gagarinův pohár neodletěl kvůli teplotě. Nyní se uzdravil a je tak připraven naskočit. K reprezentaci se navíc v úterý přidají další posily z NHL – obránci Toman Polák, Jakub Kindl a útočníci Tomáš Hertl a Vladimír Sobotka.

V sestavě pro mistrovství světa mohou být tři brankáři a 22 hráčů v poli, dva hráči v Růžičkově nominaci jsou tak navíc. Je to zejména kvůli zdravotnímu stavu některých nominovaných – Roman Červenka je již deset dní nemocný, nejprve měl zánět průdušek, nyní jej trápí chřipka. Otazník také visí nad stavem Jaromíra Jágra. Ten v utkání proti Rusku utrpěl „koňara“, v neděli sice nastoupil proti Finům, po dvou třetinách však odešel do šatny a zápas pro něj skončil. Jágr trenéra národního mužstva ujistil, že bude v pořádku, přesto se bude ještě čekat na vyjádření fyzioterapeuta Pavla Koláře. Růžička plánuje zapsat do oficiální soupisky pro úvodní duely šampionátu tři brankáře, 7 obránců a 12 útočníků. Již teď je jasné, že kapitánem reprezentace bude, stejně jako na zlatém MS 2010 v Německu, Tomáš Rolinek.

Situace brankářů byla daná již delší dobu, jedničkou pro turnaj bude Alexandr Salák, který se postaví do brány v úvodním zápase proti Slovensku. Pak se ovšem uvidí, zda jej na některá utkání vystřídá Jakub Kovář, či nikoli. Role třetího brankáře připadla litvínovskému Pavlu Francouzovi.

Nominace české reprezentace pro MS 2014

Brankáři: Alexandr Salák (Petrohrad/KHL), Jakub Kovář (Jekatěrinburg/KHL), Pavel Francouz (Litvínov)

Obránci: Martin Ševc, Ondřej Němec (oba Lev Praha/KHL), Ondřej Vitásek (Liberec), Petr Zámorský (Zlín), Jan Kolář (Doněck/KHL), Michal Jordán (Charlotte/AHL), Jakub Kindl (Detroit/NHL), Roman Polák (St. Louis/NHL)

Útočníci: Jakub Klepiš, Jiří Novotný, Jiří Sekáč (všichni Lev Praha/KHL), Tomáš Rolinek (Sparta Praha), Martin Růžička (Třinec), Martin Zaťovič (Karlovy Vary), Roman Červenka (Petrohrad/KHL), Lukáš Kašpar (Doněck/KHL), Jakub Petružálek (Kazaň/KHL), Michal Vondrka (Slovan Bratislava/KHL), Jan Kovář (Magnitogorsk/KHL), Milan Gulaš (Färjestad/Švédsko), Jiří Hudler (Calgary/NHL), Jaromír Jágr (New Jersey/NHL), Tomáš Hertl (San Jose/NHL), Vladimír Sobotka (St. Louis/NHL).