MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Vůjtek vyhlíží posily z NHL, k týmu se připojí Plekanec a Pastrňák

článek

Česká hokejová reprezentace přivítá před nadcházejícím mistrovstvím světa 2016 ve svém středu první posily z NHL. Svolení od klubu i lékařů obdrželi Tomáš Plekanec, David Pastrňák a Jiří Sekáč. Výstupní prohlídkou naopak neprošli Ondřej Pavelec, David Krejčí a Jakub Nakládal. Počet zámořských posil však nemusí být definitivní. Na mistrovství světa v Rusku 2016 by se totiž mohlo počítat i s hráči, jejichž týmy by v NHL vypadly z prvního kola play-off.

Tomáš Plekanec

Zkušený třiatřicetiletý forvard a věrný člen kádru Montreal Canadiens je pravidelným účastníkem mistrovství světa. Letos v NHL navázal na dobré výkony z předešlých ročníků. Zapojil se do všech dvaaosmdesáti zápasů základní části, v nichž si připsal celkem čtyřiapadesát bodů za čtrnáct gólů a čtyřicet asistencí.

Když mu to klubové povinnosti dovolí, Plekanec neváhá a razí hájit české barvy v reprezentačním dresu. Za posledních deset let se osmkrát objevil na mistrovství světa a dvakrát na olympijských hrách.

David Pastrňák

Teprve devatenáctiletý mladíček, avšak s velikým potenciálem, který ho vynesl jak do seniorské reprezentace, tak i do NHL. V Bostonu již válí druhým rokem. Medvědi ho v této sezóně nasadili do jednapadesáti duelů a Pastrňák se jim odvděčil šestadvaceti body za patnáct gólů a jedenáct nahrávek.

Reprezentační zkušenosti z A-týmu by ho mohly možná stavět role zelenáče, který se bude v mužstvu rozkoukávat, avšak Pastrňák moc dobře ví, jaké to je bít se v českém dresu. Zúčastnil se již několika mládežnických mistroství světa, naposledy na přelomu prosince a ledna, kdy ve finských Helsinkách bojoval o medaile s týmem U20. Český výběr naneštěstí vypadl již ve čtvrtfinále, v němž nestačil na favorizované Američany, kterým podlehl vysoko 0:7.

Jiří Sekáč

Sice se mu nedaří tolik, jako jeho výše zmíněným kolegům, ale i on je silou, s níž je třeba počítat. Letos ale naneštěstí prostřídal tři mužstva v NHL, přičemž ani v jednom se pořádně nechytil. Nejvíce střetnutí odehrál za celek Anaheim Ducks, z dvaadvaceti utkání jednou zamířil do černého a dvakrát se na brance podílel.

Sekáč v reprezentaci nebude žádným novicem. V sezóně 2013/2014 se podíval na mistrovství světa v běloruském Minsku, kde desetkrát naskočil do zápasu, ve kterých dvakrát skóroval.

Kdo další?

Kromě uvedených hokejistů se do přípravy na mistrovství světa v ledním hokeji 2016 ještě zapojí Michal Jordán hrající za tým Carolina Hurricanes. Jeho vizitkou v této sezóně je šestatřicet duelů a jeden trefa.

Další posily ze zámořské soutěže by mohly určit souboje prvního kola play-off. Útočné řady by svou kvalitou vylepšil Jakub Voráček, jehož Philadelphia se o postup utká s Washingtonem. Ze stejného týmu by trenér Vladimír Vůjtek mohl využít služeb obránce Radka Gudase. V případě vypadnutí San Jose by se k reprezentaci mohl připojit Tomáš Hertl. A kdo ví, možná by se při rychlém vyřazení Floridy nechala zlákat i slavná osmašedesátka Jaromír Jágr…

Je zatím těžké předjímat, kdo ještě by mohl z NHL zaplnit místa v české reprezentaci. Ať už to ale bude kdokoliv, pokud tedy vůbec někdo, doufejme hlavně v to, že se trenéru Vůjtkovi povede sestavit mužstvo, které si z ruského mistrovství světa odveze medaili.

Tomáš Schmiedt