MS-V-HOKEJI.cz

CERESITOficiální sponzor

Začátky Čechů na posledních deseti MS. Konec švédského prokletí?

článek

Český výběr na letošním šampionátu v Moskvě zatím zůstává neporažen, jediný bod na MS 2016 ztratilo Česko druhým utkáním s Lotyšskem, které porazilo až v nájezdech. Takový výkon od týmu nováčků očekával asi málokdo. Jak se národní tým vypořádal s prvními zápasy turnaje za posledních deset let?

Hráči české reprezentace se na posledních šesti turnajích, ve kterých byly základní skupiny po čtyřech týmech, umisťovali převážně na druhé pozici. Výjimkou však byl šampionát roku 2007 konaný v Moskvě a poté MS 2011 v Bratislavě, tehdy se Česká republika vyhoupla na první pozici. Právě ale z druhého místa se častěji podařilo reprezentantům vybojovat cenné kovy. Před deseti lety na mistrovství v lotyšské Rize se z druhé příčky vyhoupli Češi až ke stříbru, které jim příslušelo po finálové prohře se Švédskem 0:4.

Zatím poslední zlatá placka přistála na hrudích hokejistů České republiky v roce 2010. Ve skupině C skončili Češi druzí. Od čtvrtfinále se nakonec zlatí hokejisté probojovávali přes Finsko a Švédsko těsnými výsledky. Suomi porazili 2:1 po nájezdech, Tři korunky taktéž odolávaly až do nájezdů, po nichž byla radost na straně Česka. Ve finále se pak zrodila porážka sborné 2:1 po šedesáti minutách. Pro Rusy to byl jediný prohraný zápas na celém šampionátu, paradoxně ten nejdůležitější.

Švédsko jako neporazitelný soupeř

Od MS 2012, které hostilo Finsko a Švédsko dohromady, začal platit nový systém. Jsou pouze dvě osmičlenné skupiny základní části. Ani tentokrát nemělo Česko tak razantní start, ve kterém by po třech zápasech neprohrálo. Hned ve druhém utkání po výhře nad Dánskem přišel na řadu souboj se Švédy. Ti si s Českem nakonec poradili 4:1, jedinou trefu zařídil zkraje třetí periody Petružálek, jeho snížení na 2:1 však k bodům nestačilo.

Švédský výběr trápil ale české hokejisty nadále. O rok později se MS konalo opět ve Finsku a Švédsku jako předešlý rok. Národní tým se i tentokrát utkal v druhém utkání s Tre kronor. V úvodu druhé třetiny stáhl dvoubrankové manko jedinou trefou utkání Jiří Hudler. Svěřenci trenéra Hadamczika pak nedokázali následně dorovnat stav.  

Na posledních dvou šampionátech se již národnímu týmu proti Švédům bodově dařilo.V Minsku sveřepě český tým bojoval až do nájezdů, v nichž rozhodující trefu pro svůj celek zaznamenal Lindstrom. Podobný scénář se stejným průběhem nájezdů se opakoval i za rok v Praze. Za stavu 5:5 se utkání přehouplo až k samostatným nájezdům. Autorem vítězné trefy byl tentokrát Ekman-Larsson.

Až nyní, v roce 2016 se podařilo Česku prolomit několikaletou smůlu proti Švédům v zápasech na MS a v pondělním utkání dokonala reprezentace obrat z 0:2 na konečných 4:2. Výherní šňůru budou moci hráči pod vedením Vladimíra Vůjtka natáhnout ve čtvrtek v utkání proti Norsku.

První tři utkání Česka na MS za posledních deset let:

MS 2006: Lotyšsko (1:1), Slovinsko (5:4), Finsko (3:3)

MS 2007: Bělorusko (8:2), Rakousko (6:1), USA (4:3)

MS 2008: Dánsko (5:2), Rusko (4:5p), Itálie (7:2)

MS 2009: Dánsko (5:0), Norsko (5:2), Finsko (3:4)

MS 2010: Francie (6:2), Norsko (2:3), Švédsko (1:2)

MS 2011: Lotyšsko (4:2), Dánsko (6:0), Finsko (2:1)

MS 2012: Dánsko (2:0), Švédsko (1:4), Norsko (4:3sn)

MS 2013: Bělorusko (2:0), Švédsko (1:2), Švýcarsko (2:5)

MS 2014: Slovensko (3:2p), Švédsko (3:4sn), Kanada (3:4)

MS 2015: Švédsko (5:6sn), Lotyšsko (4:2), Kanada (3:6)